Pacjenci cierpiący na chorobę afektywną dwubiegunową doświadczają naprzemiennych epizodów chorobowych o nadmiernej aktywności i euforii na zmianę z okresem depresyjnym, który wyróżnia spadek energii życiowej, a nawet myśli samobójcze. Okresy remisji choroby afektywnej dwubiegunowej zazwyczaj nie dają wyraźnych objawów, przez co wiele osób decyduje się przerwać leczenie choroby afektywnej, co jest dużym błędem. Charakterystyczne spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej może powrócić i być niebezpieczne dla osoby chorej. Jak rozpoznać to schorzenie, gdzie szukać pomocy i co jeszcze warto wiedzieć o chorobie afektywnej dwubiegunowej?
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) określana była kiedyś również jako cyklofrenia lub psychoza maniakalno-depresyjna. Obecnie można spotkać się również z określeniem zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Charakter choroby wyróżnia się występowaniem epizodów depresji, ale też manii. Może występować też łagodniejszy epizod hipomanii, zwłaszcza w przypadku choroby dwubiegunowej typu I.
Stany depresyjne czy euforia występująca w okresie manii przerywana jest okresami remisji, kiedy często nie można dostrzec żadnych objawów depresji. Jest to jednak depresja nawracająca. Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej najczęściej pojawiają się u ludzi w młodym wieku już od ok. 20. roku życia.
Z chorobą afektywną dwubiegunową związanych jest wiele czynników, które mają wpływ na jej występowanie. Są to przyczyny zarówno biologiczne, społeczne, jak i psychologiczne. Choroba dwubiegunowa często pojawia się u osób obciążonych tym schorzeniem genetycznie. Narażeni są również Pacjenci cierpiący na niedoczynność tarczycy, zaburzenia równowagi neuroprzekaźników i różne zaburzenia neurologiczne.
Choroba afektywna dwubiegunowa może też rozwinąć się u osoby, której problemem jest nadużywanie substancji psychoaktywnych, ale też dotknęła ją utrata bliskiej osoby. Ryzyko zachorowania zwiększają też niektóre choroby somatyczne, życie w stresie, nieuregulowany tryb dnia i nocy czy nadużywanie alkoholu.
Wśród objawów choroby afektywnej dwubiegunowej można wyróżnić objawy manii oraz symptomy charakteryzujące epizody depresyjne.
W epizodzie maniakalnym objawy maniakalne to:
W przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej i epizodzie manii osoby chore często narzucają swoje zdanie innym, a wszelką niezgodę czy dezaprobatę potrafią traktować w sposób agresywny. Nie zdają sobie też sprawy z faktu, że ich stan związany jest z chorobą afektywną i wymaga podjęcia leczenia.
Epizody choroby o charakterze depresyjnym wyróżniają:
Często zdarza się, że u danej osoby występuje choroba afektywna sezonowa. Jej objawy związane są ściśle z następującymi po sobie porami roku. Wówczas epizod depresyjny pojawia się zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, a epizody maniakalne w miesiącach wiosenno-letnich. Jeżeli określone zachowanie wskazuje na epizod maniakalny lub objawy depresyjne, warto odwiedzić specjalistę. W tej sferze pomoże psychiatra.
Przebieg choroby i długość zaburzeń nastroju są niejednorodne. Choroba afektywna dwubiegunowa jest dolegliwością wymagającą leczenia niekiedy przez całe życie. W niektórych przypadkach chorobę afektywną dwubiegunową można jednak wyleczyć po kilku lub kilkunastu latach, a poszczególne epizody już nie powracają.
W leczeniu choroby afektywnej bardzo ważny jest dobór właściwej terapii i wpływ leczenia związanego z silnym oddziaływaniem leków przeciwdepresyjnych. Kluczowe jest także korzystanie z bogatego doświadczenia lekarza psychiatry cieszącego się uznaniem i skutecznością w terapii tego rodzaju chorób.
Nawrót choroby i dane zaburzenie afektywne takie jak epizod depresji czy mania również może mieć różną długość. Zazwyczaj każdy z tych etapów trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Remisja pomiędzy nimi natomiast to kilka miesięcy, a niekiedy lat.
Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej jest procesem długim, wymagającym konsekwencji i zaangażowania także osób bliskich danego Pacjenta. Podstawą skuteczności terapii jest wypracowanie systematycznego przyjmowania leków. Zazwyczaj są to leki przeciwdepresyjne. Równie istotna jest psychoterapia oraz psychoedukacja. Kiedy występują nawroty choroby, wówczas Pacjent wie, jak postępować i łatwiej jest mu zrozumieć swoje zachowanie.
Niekiedy epizody manii lub akty depresyjne prowadzące do prób samobójczych czy ataków agresji wymagają interwencji szpitala psychiatrycznego. Choroba dwubiegunowa nie jest jednak schorzeniem, które kwalifikuje Pacjenta do umieszczenia Go na oddziale zamkniętym na stałe.
Aby móc leczyć schorzenie afektywne dwubiegunowe skutecznie i nie doprowadzić do jego formy zaawansowanej lub krzywdy cierpiącej na nie osoby, kluczowe jest wczesne rozpoznanie. Może w tym pomóc kwestionariusz zaburzeń nastroju. Takie badanie warto wykonać w przypadku, gdy zauważono u siebie lub swoich bliskich niepokojące objawy.
Chorobę dwubiegunową, jak i inne zaburzenia sfery psychicznej warto skonsultować ze specjalistą. Na początku najlepszym wyborem będzie psychiatra. Katowice to miasto, gdzie można skorzystać z pomocy doświadczonych i doskonałych specjalistów, którzy pomogą w prawidłowej diagnozie i pokierują dalej zgodnie z indywidualną potrzebą Pacjenta.