Co to jest choroba Hashimoto? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Choroba Hashimoto bywa często określana także jako autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. To jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń tarczycy, które jednocześnie bywa najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy i związanymi z tym faktem licznymi dolegliwościami. Hormony tarczycy produkowane przez narząd wpływają na pracę całego organizmu.

Nieprawidłowości związane z chorobą Hashimoto stopniowo wyniszczają tarczycę, przez co nie jest ona w stanie zadbać w sposób odpowiedni o całą gospodarkę hormonalną, na czym cierpi wiele układów. Sprawdź, co charakteryzuje chorobę Hashimoto, w jaki sposób wpływa na proces produkcji hormonów tarczycy i jak skutecznie leczyć przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, aby objawy Hashimoto nie wpływały aż tak negatywnie na jakość życia i codziennie wykonywane czynności.

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroby autoimmunologiczne w tym problemy wiązane z tarczycą często wpływają na cały organizm. Pojawiają się zaburzenia rytmu serca, problemy z miesiączkowaniem, właściwym poziomem hormonów, nadmierne wypadanie włosów, suchość skóry itp. Przyczyną podobnych dolegliwości może być stan zapalny tarczycy, czyli właśnie Hashimoto.

Choroba Hashimoto należy do chorób autoimmunologicznych. To przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Ze schorzeniem ściśle związany jest układ odpornościowy, a także objawy charakterystyczne dla stanu, jakim jest niedoczynność tarczycy. W przypadku Hashimoto dochodzi do uszkadzania miąższu gruczołu tarczowego, a także niedoboru hormonów tarczycy takich jak trijodotyronina i tyroksyna.

Występowanie choroby Hashimoto jest powszechniejsze u kobiet niż mężczyzn. Najczęściej atakuje osoby w wieku pomiędzy 30. a 50.rokiem życia. Jednak z zapaleniem tarczycy i chorobą autoimmunologiczną mogą borykać się również dzieci i młodzież. Ryzyko zachorowania w tej grupie jest równie duże. Hashimoto częściej występuje również u osób z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak celiaklia, cukrzyca typu 1 czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Dlatego przy podejrzeniu choroby Hashimoto oraz gdy wyraźnie dostrzegalne są objawy niedoczynności tarczycy, zawsze należy wykonać stosowne badania laboratoryjne i hormonalne oraz USG tarczycy. W przypadku występowania choroby niezwykle ważne jest przywrócenie odpowiedniej pracy tarczycy i prawidłowego funkcjonowania organizmu, w czym pomoże wykwalifikowany i doświadczony endokrynolog.

Objawy choroby Hashimoto

Najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, jaką jest Hashimoto, objawia się takimi symptomami jak:

  • wzrost masy ciała i spowolnienie metabolizmu,
  • szorstka i sucha, łuszcząca się skóra,
  • zmiana koloru skóry na bardziej żółty odcień,
  • rogowacenie skóry na łokciach i piętach,
  • obrzęki,
  • bóle mięśni i stawów,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • zmęczenie i ospałość,
  • pogorszenie kondycji włosów i ich wypadanie.

Przy chorobach tarczycy m.in. Hashimoto zmianie zabarwienia ulegają również paznokcie. Mogą pojawić się na nich żółtawe przebarwienia i pionowe linie. Dodatkowo też będą one znacznie słabsze i o wiele bardziej łamliwe niż dotąd.

Choroba Hashimoto związana jest również z psychiką. U Pacjentów cierpiących na to schorzenie często występuje nadmierna pobudliwość, niepokój czy stan ciągłego napięcia.

Przyczyny choroby Hashimoto

Przyczyny występowania choroby Hashimoto, która może skutkować niedoczynnością tarczycy pomimo zaawansowanej wiedzy medycznej, nie zostały do końca poznane. Limfocytarne zapalenie tarczycy może mieć podłoże genetyczne, podobnie jak inne choroby tarczycy, ale to nie jedyne powody występowania schorzenia.

Przyczyną wystąpienia zapalenia tarczycy i tym samym choroby Hashimoto może być również stres oraz różnego rodzaju problemy emocjonalne, a także nieprawidłowe odżywianie czy zaburzony rytm snu i niedobór witaminy D3.

Występowanie chorób tarczycy w tym choroby Hashimoto mogą wywołać także niektóre nieleczone choroby wirusowe oraz infekcje czy zażywanie leków. Stan zapalny tarczycy o podłożu autoimmunologicznym może też pojawić się na skutek długotrwałego przebywania w zanieczyszczonym środowisku.

Jak przebiega choroba Hashimoto?

Przebieg choroby Hashimoto powoduje postępującą niedoczynność tarczycy. Sam gruczoł w chorobie Hashimoto może ulegać zwiększeniu lub zmniejszeniu. Podczas wykonywania badań USG mogą być dostrzegalne guzki. Niekiedy też postęp choroby pomimo występowania zmian strukturalnych w budowie tarczycy nie prowadzi do odchylenia od prawidłowego poziomu hormonów.

Jak wygląda leczenie choroby Hashimoto?

Prawidłowe leczenie Hashimoto polega na stosowaniu farmakoterapii w postaci leków zawierających w składzie hormon tarczycowy, którym jest lewotyroksyna. Zazwyczaj są to takie środki jak Euthyrox czy Letrox. Niekiedy na początku terapii Pacjentom podawane są też leki przeciwzapalne. Hormony tarczycowe należy przyjmować na czczo, popić wodą i odczekać ze spożywaniem pokarmów po przyjęciu substancji 20 minut.

Całkowite wyleczenie z Hashimoto jest niemożliwe, jednak dzięki przyjmowaniu odpowiednich dawek środków farmakologicznych można skutecznie opanować chorobę i żyć z nią. Ważne jest też, aby stosować odpowiednią dietę i uzupełniać niedobory selenu. Warto pamiętać, że leczeniu podlega sama niedoczynność gruczołu. Skutecznej metody leczenia samej dolegliwości Hashimoto nie ma.

Jakie mogą być powikłania przy chorobie Hashimoto?

W przypadku zdiagnozowania limfocytowego zapalenia gruczołu tarczycowego zawsze należy jak najszybciej rozpocząć proces leczenia choroby Hashimoto. W przeciwnym wypadku niepokojące i dokuczliwe objawy będą się nasilały. W związku z postępującą nieleczoną niedoczynnością tarczycy i brakiem normalizacji stężenia TSH mogą wystąpić choroby serca, przyrost masy ciała, a także rozwinąć się inne choroby autoimmunologiczne.

Symptomy choroby mogą też nasilić się poprzez zwiększone problemy ze skórą, pojawienie się uciążliwych wyprysków, zwiększenie wypadania włosów, a także wystąpienie problemów z niepłodnością czy depresją. Nieleczona choroba Hashimoto lub też zaniedbania w terapii mogą doprowadzić też do anemii a u kobiet ciężarnych do odklejenia łożyska i przedwczesnego porodu. Urodzone dzieci natomiast często mają mniejszą masę ciała, niższy iloraz inteligencji, ale też zaburzenia oddychania i osłabione funkcje poznawcze.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Aby w sposób odpowiedni wspierać układ immunologiczny i pracę tarczycy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jednym z najistotniejszych elementów zapobiegających pojawieniu się choroby Hashimoto jest właściwa dieta z właściwym poziomem jodu oraz selenu. Ważne jest, aby poziom tych pierwiastków nie był ani zbyt wysoki, ani zbyt niski. Dobrze jest codzienną dietę wzbogacić o takie produkty jak zboża, orzechy, owoce morza, jaja czy warzywa.

Aby wspomóc funkcje tarczycy, niezwykle ważne jest też dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D, która zapobiega chorobom autoimmunologicznym. Przydatne w diecie będą również kwasy omega-3 oraz białka. W zapobieganiu problemów z tarczycą istotne jest także unikanie diet eliminacyjnych. Warto też wykonywać regularne badanie krwi oraz oznaczenie stężenia TSH. W przypadku nieprawidłowości zawsze należy skontaktować się z lekarzem i podjąć właściwe działania.

crossmenu