Depresja lękowa (inaczej depresja agitowana) to jeden z rodzajów depresji, który bywa też określany mianem depresji neurotycznej. W przypadku depresji lękowej charakterystycznym elementem są objawy somatyczne oraz bardzo wyraźne zaburzenia lękowe. Typowe symptomy depresyjne są nieco mniej intensywne. Dolegliwości związane z depresją lękową powodują, że osoba cierpiąca na to schorzenie niekiedy całkowicie wycofuje się z życia społecznego. Niepoddanie się leczeniu depresji lękowej może nasilać występowanie wyraźnych objawów depresji, co prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem i funkcjonowaniem. Niekiedy pojawiają się myśli samobójcze i bezpośrednie zagrożenie życia chorego. Dlatego, jeśli dostrzegamy typowe objawy depresyjno-lękowe, nie należy zwlekać i niezwłocznie udać się do specjalisty.
Depresją lękową można nazwać schorzenie będące połączeniem zaburzeń afektywnych o charakterze depresyjnym z zaburzeniami lękowymi. Szacuje się, że charakterystyczne dla depresji obniżenie nastroju, apatia i inne objawy depresyjne, jak np. niska samoocena mają mniejsze nasilenie niż kwestie związane z ciągłym uczuciem napięcia emocjonalnego i strachu. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe żyją w ciągłym przekonaniu, że coś się stanie. Często uczucie lęku nasila się rano i wieczorem.
Występowanie zaburzeń depresyjnych i ciągłego lęku powoduje utrudnienie codziennego funkcjonowania często także poprzez objawy somatyczne towarzyszące chorobie. Objawy lękowe przekłada się również na zaburzenia przewodu pokarmowego, zaburzenia snu, zawroty głowy, nudności, bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi i ogólny brak energii. Osoby, u których występuje depresja, stany lękowe oraz oba zaburzenia jednocześnie stopniowo tracą komfort życia, kontakt z innymi ludźmi, niemożliwa staje się ich efektywna praca i funkcjonowanie w społeczeństwie.
Depresja pojawia się często u osób starszych, choć jest to choroba, która może występować na różnych etapach życia. Charakterystycznych zaburzeń lękowych nigdy nie należy lekceważyć. W określeniu występowania problemu może pomóc psychiatra.
Odpowiadając na pytanie, skąd się bierze depresja lękowa, przyczyny depresji lękowej miewają różne podłoże. Często ofiarami zaburzeń lękowych padają osoby neurotyczne oraz mające skłonności do ukrywania swoich porażek czy emocji. Zaburzenia nerwicowe o charakterze depresyjnym i związane z nimi zaburzenia układu pokarmowego pojawiają się też często u osób bardzo ambitnych, które biorą na swoje barki zbyt wiele obowiązków i spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność. Przyczyną bywają więc cechy osobowości, takie jak perfekcjonizm. Z nasilonymi objawami lęku zazwyczaj mają one do czynienia, gdy coś dzieje się nie po ich myśli.
Zaburzenia depresyjno-lękowe występują też często u osób obawiających się o utratę pozycji i u zajmujących wysokie stanowiska. Badania genetyczne i liczne obserwacje Pacjentów ukazują, że obniżony nastrój i charakterystyczne objawy depresyjne oraz przewidywanie najgorszego bardzo często idą w parze właśnie z odczuwaniem lęku czy obecnością zaburzeń nerwicowych.
Nigdy nie należy bagatelizować symptomów, jakie daje depresja lękowa. Objawy zaburzeń lękowych to przede wszystkim:
Depresja neurotyczna związana z zaburzeniami nastroju i lękami może też powodować uczucie trudności w przełykaniu i ucisk w klatce piersiowej. Współwystępowanie depresji wraz z ciągłym uczuciem lęku wymaga specyficznego leczenia, które skutecznie poprowadzić może lekarz psychiatra.
Typowej depresji zazwyczaj nie towarzyszy strach i uczucie panicznego oraz permanentnego lęku. Rzadziej też pojawiają się typowe problemy ze strony układu pokarmowego i takie objawy jak pobudzenie emocjonalne czy uczucie ciągłego zagrożenia. W zaburzeniach lękowych charakterystyczny jest natomiast ciągły niepokój, często nieuzasadniony.
Niekiedy jednak takie zaniepokojenie ma swoje racjonalne wytłumaczenie i nie jest powodem do niepokoju. Często niestety też towarzyszy depresji agitowanej. Wówczas niezwykle istotne jest, aby jak najszybciej została poddana terapii rozpoznana depresja lękowa. Leczenie warto rozpocząć od wizyty u takiej osoby jak psychiatra. Katowice to miasto, gdzie można znaleźć wykwalifikowanego specjalistę, który zaleci, co zrobić, aby podjąć dalsze, właściwe kroki w celu leczenia zaburzeń lękowych.
Leczenie depresji lękowej opiera się głównie na stosowaniu farmakoterapii. Najczęściej przepisywane są obecnie leki przeciwpsychotyczne, które umożliwiają radzenie sobie z nasilonymi objawami lęku, niepokojem czy urojeniami. Są to zazwyczaj środki z grupy neuroleptyków. Stosuje się je w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi.
W walce z depresją nadal stosowana jest jednocześnie terapia poznawczo-behawioralna oraz psychoterapia psychodynamiczna. Aby wyleczyć depresję lękową, należy uzbroić się w cierpliwość i systematycznie korzystać ze spotkań z terapeutami. Leczenie farmakologiczne, regularne wizyty z terapeutami, a także wsparcie najbliższych pomagają wielu osobom skutecznie uporać się z depresją lękową.
Depresja lękowa to poważna choroba, która atakuje coraz więcej osób. Bardzo ważna jest świadomość jej charakteru i objawów oraz wczesne reagowanie. Szybka reakcje i udanie się do specjalisty może zahamować rozwój schorzenia, zaoszczędzić choremu wielu miesięcy, a nawet lat chorowania. Jeżeli dostrzegasz u siebie lub swoich bliskich niepokojące objawy, nie zwlekaj. Zgłoś się do psychiatry i sięgnij po profesjonalną pomoc, aby znów w pełni cieszyć się każdym dniem.