Depresja poporodowa po urodzeniu dziecka dotyka znacznie więcej kobiet, niż się powszechnie wydaje. Smutek poporodowy, poczucie winy, niewyjaśniony strach o zdrowie dziecka, a nawet myśli samobójcze to tylko niektóre z objawów związane z depresją poporodową, które mogą pojawić się niedługo po narodzinach dziecka, ale także wystąpić wiele miesięcy po urodzeniu. Jak rozpoznać pierwsze symptomy depresji poporodowej? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym schorzeniu i jak pomóc młodym mamom? Być może Ty lub któraś z bliskich Ci kobiet wymaga leczenia i potrzebuje pomocy.
W przypadku depresji poporodowej mowa o szczególnym rodzaju depresji, który pojawia się w niedługim czasie od narodzin dziecka. Chcąc zdefiniować, czym jest depresja poporodowa i ustalić jej przyczyny, czasami są one możliwe do określenia. Niekiedy jednak ten stan u młodych matek nie musi mieć żadnego wyraźnego podłoża. Zdarza się, że przy wsparciu rodziny możliwe jest samoistne ustanie choroby, jaką bez wątpienia jest depresja poporodowa. Objawy jednak mogą mieć również znacznie intensywniejsze oblicze. Ciężkie przypadki depresji poporodowej mogą wymagać leczenia szpitalnego. Depresja po porodzie może pojawić się zarówno po rozwiązaniu pierwszej ciąży, jak i po urodzeniu kolejnego dziecka. Nie ma w tym przypadku żadnej reguły. Wstępnie ocenić ryzyko obecności depresji poporodowej pozwala Edynburska Skala Depresji Poporodowej.
Przyczyny depresji poporodowej mogą mieć swoje ukorzenienie się już w czasie ciąży. Często kobiety chorujące przewlekle na różnego rodzaju zaburzenia nastroju lub inne dolegliwości emocjonalne, lub związane ze sferą psychiczną znacznie częściej zapadają na depresję poporodową. Najczęściej jednak psychoza poporodowa rozwija się u kobiet cierpiących np. na chorobę afektywną dwubiegunową czy u kobiet chorujących na schizofrenię.
Ryzyko pojawienia się depresji poporodowej uwarunkowane jest też genetycznie. Jeśli na chorobę cierpiała matka ciężarnej, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jej córka również w związku z narodzinami dziecka będzie cierpiała na tę przypadłość. Objawy depresji kobiet po porodzie niekiedy pojawiają się również na skutek porodu kleszczowego lub konieczności wykonania cięcia cesarskiego. Niezależnie od przyczyn wystąpienia choroby niezbędna jest pomoc ze strony otoczenia oraz psychiatra. Katowice są miastem, gdzie w tym zakresie można uzyskać profesjonalne wsparcie i skuteczne leczenie.
Depresję poporodową można rozpoznać po wielu specyficznych symptomach. Jej objawy to:
Niekiedy przygnębienie poporodowe i zły stan psychiczny matki pojawia się kilka dni po porodzie i też może wystąpić zarówno podczas pierwszej, jak i kolejnej ciąży. Związany jest zazwyczaj z intensywnym czasem karmienia piersią i trudnym czasem dla matki, kiedy jej dziecko wymaga szczególnie pilnej opieki. W okresie nawału mlecznego również mogą pojawić się wahania nastroju, a młode matki mogą niekiedy mylić ten stan z depresją poporodową. Jest to jednak zaburzenie nastroju o charakterze tymczasowym, określane jako tzw. baby blues. Mija on jednak samoistnie i nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli jednak dalsze karmienie piersią i wychowanie dziecka nadal przynosi negatywne skutki, a obniżenie nastroju nie ustaje, może być wręcz przeciwnie. Wówczas niezbędny może okazać się psychiatra. Jeżeli niepokojące objawy utrzymują się co najmniej 2 tygodnie, istnieje ryzyko, że taka osoba cierpi na depresję poporodową i wymaga natychmiastowej pomocy.
W zależności od indywidualnego przypadku każdej Pacjentki, leczenie depresji poporodowej może potrwać kilka miesięcy lub dłużej. Wiele zależy od intensywności schorzenia i wsparcia najbliższych. Średni czas terapii to zazwyczaj ok. 6 miesięcy.
Poporodowa depresja zazwyczaj leczona jest za pomocą psychoterapii i psychoedukacji. Osobie chorej często też przepisywane są leki przeciwdepresyjne mające wpływ na zachowanie niektórych substancji chemicznych w mózgu, głównie serotoniny i noradrenaliny. W leczeniu psychozy poporodowej niezwykle ważne jest też wsparcie ze strony partnera i pozostałej rodziny.
Jeżeli kobieta ciężarna miała wcześniej problemy zdrowia psychicznego, w tym depresję poporodową lub wychowuje już chore dziecko, warto zwrócić uwagę na nią, jej nastrój i jej zachowanie już w trakcie ciąży. Wiele osób cierpiących na podobne zaburzenia nie potrafi sobie z nimi poradzić samodzielnie.
Na temat depresji poporodowej wciąż mówi się zbyt mało. Jeżeli masz wrażenie, że nie radzisz sobie z nową sytuacją i wychowaniem dziecka lub masz poczucie, że jesteś gorszą matką lub do niczego się nie nadajesz, a Twoje życie z chwilą narodzin Maleństwa straciło sens, być może potrzebujesz pomocy takiej osoby jak psychiatra. Depresja poporodowa wymaga leczenia. Nie czekaj. Pomóż sobie i swojej rodzinie.