Dietetyk

Dietetyk to specjalista, który przeprowadza konsultacje dietetyczne i proponuje zdrowe odchudzanie. Przedmiotem działania jest analiza składu ciała, która pozwala na określenie zawartości tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i wody w organizmie. Specjalista od zakresu żywienia pomoże wypracować też nawyki żywieniowe w prewencji wielu chorób, takich jak zespół jelita drażliwego, choroby tarczycy, nietolerancje pokarmowe, choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie, ale też problemy z niedowagą. Prawidłowa dieta ułożona przez dietetyka i właściwy sposób odżywiania to jeden z najważniejszych elementów stylu życia tuż obok aktywności fizycznej. Powrót do doskonałej formy, jak i dietę uwzględniającą preferencje żywieniowe i jednocześnie wszystkie niezbędne składniki odżywcze pomogą określić profesjonalni specjaliści w gabinecie specjalistycznym w samym centrum Katowic, jakim jest Ceglana Cardio.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk analizuje wyniki badań laboratoryjnych i przeprowadza wywiad na temat tego, jaki jest stan zdrowia pacjenta, ustala zdrowy sposób odżywiania, który zagwarantuje skuteczne odchudzanie. To również specjalista, który określi przyczyny nadmiernej masy ciała, pomoże w zmianie nawyków żywieniowych i dopasuje dietę zgodną ze stanem zdrowia i dolegliwościami.

Profesjonalna analiza składu ciała i konsultacja dietetyczna zagwarantuje nie tylko dobre samopoczucie, ale też łagodniejszy przebieg chorób współistniejących, takich jak np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Utrata wagi, ulubione produkty uwzględnione w sposobie żywienia, lepszy metabolizm czy zlikwidowanie takich problemów, jak zaparcia umożliwia właśnie dobry dietetyk. Katowice to miasto, gdzie w gabinetach specjalistycznych Ceglana Cardio wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące masy ciała, zaproponują pacjentom jadłospis w związku z proponowaną dietą i ustalą plan osiągnięcia wymarzonej sylwetki w zdrowy sposób. Dietetyk w Ceglana Cardio specjalizuje się szczegółowo w doborze odpowiedniej diety u pacjentów z chorobami nerek oraz układu moczowego.

Wskazania do wizyty u dietetyka

Do dietetyka powinien udać się każdy pacjent, który nie radzi sobie w stosowaniu zdrowej diety, chciałby doprowadzić do utraty masy ciała, usprawnić procesy metaboliczne i w zdrowy sposób zadbać o swoje ciało bez restrykcyjnej, szkodliwej diety, zabiegów inwazyjnych czy ryzykując przybranie na wadze i tzw. efekt "jojo" tuż po schudnięciu.

Podczas pierwszej wizyty skorzystają również osoby niemające problemu z wagą. Dzięki analizie składu ciała dietetyk określi BMI pacjenta, kwestie związane z przemianą materii, ilość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie czy wiek metaboliczny. Analiza składu ciała dostarczy informacji również o masie mięśniowej, kostnej i innych parametrach. Dzięki temu zdobytą wiedzę można wykorzystać do udoskonalenia nawyków związanych z odżywianiem. Przyczyni się to do jeszcze lepszego zadbania o własne zdrowie.

Dietoterapia to niezbędny element leczenia również w przypadku wielu występujących chorób. Poradnia dietetyczna to miejsce, gdzie powinni udać się pacjenci cierpiący na takie schorzenia, jak:

  • cukrzyca,
  • choroby nerek,
  • hipercholesterolemia,
  • insulinooporność,
  • niedoczynność i nadczynność tarczycy,
  • choroba Gravesa-Basedova,
  • choroba Hashimoto,
  • choroba wrzodowa,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • zespół jelita drażliwego,
  • wrzodziejące zapalenie jelit,
  • przerost flory bakteryjnej,
  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • nadciśnienie,
  • osteoporoza,
  • dna moczanowa,
  • zaburzeni miesiączkowania,
  • anemia (niedokrwistość).

Dzięki odpowiednio dobranej diecie i profesjonalnej konsultacji możliwe jest także znaczne zwiększenie własnej pewności siebie i odzyskanie dobrego samopoczucia. Często pierwsze spotkanie z nim to ustalenie również potrzebnych konsultacji u lekarzy innych specjalności.

Konsultacja dietetyczna zalecana jest również osobom, które cierpią na niedowagę i problemy z odżywianiem, które powodują zbyt niską masę ciała. Wówczas też niezbędny jest dietetyk.

Jak wygląda leczenie u dietetyka?

Pierwsza wizyta u specjalisty w zakresie dietetyki polega na ustaleniu przyczyny spotkania. Jego celem jest poznanie sposobu odżywiania i oczekiwań pacjenta. Aby ułożyć właściwy jadłospis, dietetyk przeprowadza też wywiad medyczny. Pyta o leki przyjmowane na stałe, choroby przewlekłe czy schorzenia występujące u członków rodziny.

Bardzo ważny w odchudzaniu, jak i właściwym rozpisaniu diety dla osób z różnymi schorzeniami jest także tryb życia pacjentów. To m.in. rodzaj pracy, aktywność fizyczna itp. czynniki. Podczas spotkania z dietetykiem należy też określić, jakie produkty pacjent spożywa na co dzień i które szczególnie preferuje.

Podczas wizyty u dietetyka przeprowadzane jest również badania składu ciała i dokonanie pomiaru obwodów poszczególnych części ciała. Obliczane jest też BMI. W całym procesie odchudzania i ustalania właściwego sposobu żywienia w zależności od danych problemów jest współpraca pacjenta i chęć dokonania zmian. Poszczególne etapy pracy pozwala zweryfikować wizyta kontrolna.

Jakie choroby leczy dietetyk?

Dietetyk pozwala pacjentowi lepiej zrozumieć swój organizm i za pomocą diety dokonać w nim korzystnych dla zdrowia zmian. To nie tylko utrata zbędnych kilogramów lub zdrowe przybycie na wadze. To również znaczna poprawa samopoczucia i wypracowanie zdrowych nawyków kluczowych dla utrzymania dobrej kondycji i leczenia innych chorób współistniejących.

crossmenu