EKG spoczynkowe to badanie wykonywane na klatce piersiowej pacjenta, które pozwala wykryć zaburzenia rytmu serca, występowanie choroby niedokrwiennej serca i przyczyn innych dolegliwości w obrębie mięśnia sercowego czy takich objawów jak wzrost ciśnienia tętniczego. EKG spoczynkowe to inaczej elektrokardiografia. Zapis EKG to charakterystyczna krzywa EKG. Elektrokardiografia często jest też uzupełnieniem innych badań. Wykonuje ją kardiolog, który następnie analizuje uzyskany zapis elektrycznej czynności serca.
Wykonanie badania elektrokardiograficznego jest jednym z podstawowych działań, jakie należy przeprowadzić w diagnostyce chorób o podłożu kardiologicznym. Jednak aby można było precyzyjnie zinterpretować dane w zapisie EKG i wykryć ewentualne zaburzenia przewodzenia kardiologicznego, ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty. Wykwalifikowani i doświadczeni w badaniu elektrokardiograficznym lekarze przyjmują w Zespole Gabinetów Specjalistycznych Ceglana Cardio w Katowicach.
EKG w Katowicach pozwala precyzyjnie wykonać badanie w rejonie klatki piersiowej i dokładnie opisać jego wynik. Dzięki temu możliwe jest postawienie celnej diagnozy i rozpoczęcie właściwego leczenia. Ceglana Cardio w Katowicach to również gwarancja nieodległego terminu badania przeprowadzonego w komfortowej atmosferze i nowoczesnych wnętrzach.
EKG spoczynkowe jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. To działanie całkowicie bezbolesne wykonywane na klatce piersiowej przez elektrokardiograf. Może być przeprowadzone również u pacjentów z rozrusznikiem serca. Do odczytywania czynności bioelektrycznej serca wykorzystuje się specjalne elektrody, które zbierają impulsy elektryczne mające związek z pracą serca. Dzięki nim możliwy jest do uzyskania charakterystyczny obraz EKG w postaci linii załamanych w różnych miejscach.
Krzywa EKG, czyli elektrokardiogram to powtarzające się części. Każda z nich odpowiada jednemu pełnemu cyklowi serca, czyli od momentu napłynięcia krwi do przedsionków serca poprzez skurcz przedsionków i komór serca do momentu wypompowania krwi z serca. Obraz uzyskiwany na ekranie monitora drukowany jest na papierze milimetrowym.
Interpretacja wyniku EKG pozwala ocenić pracę serca i umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości takich jak np. zaburzenia elektrolitowe, ale też poważne wady kardiologiczne i występowanie zaburzeń rytmu serca.
Wskazania do wykonania EKG spoczynkowego to m.in.
Badanie EKG lekarz często zleca też w wielu innych dolegliwościach niezwiązanych bezpośrednio z układem krążenia. Pacjent może też wykonać elektrokardiografię bez skierowania od lekarza. Wówczas wynik badania warto skonsultować ze specjalistą, który dokładnie przedstawi, czy w pracy serca znajdują się jakieś nieprawidłowości.
Przed wykonaniem badania EKG niezbędne jest zdjęcie metalowych dodatków i takich akcesoriów jak biżuteria czy okulary. Mogą one zakłócić przewodzenie prądu i przebieg badania. Lekarz przeprowadzający EKG powinien być również poinformowany o lekach, jakie zażywa pacjent. Ich działanie może wpłynąć na rytm serca i tym samym na wynik badania EKG.
Pacjent w trakcie badania elektrokardiograficznego znajduje się w pozycji leżącej z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Należy rozebrać się od góry do pasa. Kobiety muszą zdjąć również biustonosz. W tym obszarze zakładane będą elektrody. Pacjent musi też odsłonić kostki. Tam również wymagane jest podpięcie elektrod.
Każda elektroda ma swoje charakterystyczne miejsce podpięcia. Akcesoria te mają różne kolory. Przykładowo czarna elektroda umiejscowiona zostaje na lewym piątym międzyżebrzu. Elektrody przedsercowe mocuje się za pomocą przyssawek na klatce piersiowej. Kolejne cztery klipsy, wewnątrz których znajdują się elektrody, umieszczane są na nadgarstkach i kostkach u nóg.
Gdy dojdzie do właściwego podpięcia przez lekarza wszystkich elektrod, rozpoczyna się zapis badania pacjenta. W jego wyniku uzyskany zostaje elektrokardiogram, a lekarz wykonujący badanie może rozpocząć interpretację zapisu pracy serca.
Badanie EKG nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Warto jednak w dniu badania założyć ubranie, które umożliwi bezproblemowe odsłonięcie klatki piersiowej, nadgarstków oraz kostek.
W przypadku mężczyzn i bujnego owłosienia w rejonie klatki piersiowej dobrze jest wcześniej ogolić to miejsce. W przeciwnym wypadku może być problem z przymocowaniem elektrod, które powinny w sposób prawidłowy i rzetelny przekazywać impulsy elektryczne związane z funkcjonowaniem mięśnia sercowego. Problemy z podpięciem elektrod wydłużą badanie EKG, co może być stresujące dla danego pacjenta.
Na dzień przed wykonaniem badania nie należy pić alkoholu oraz wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego. W dniu badania EKG również nie wolno pić alkoholu, ani też palić papierosów, pić kawy ani zimnych napojów. Takie czynności mogą skutkować wzrostem ciśnienia tętniczego i zafałszowaniem wyników.
Przed wykonaniem badania dobrze jest zjeść lekkostrawny posiłek i niewielki posiłek oraz unikać dużych porcji. Mogłoby wówczas dojść do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Przed przeprowadzeniem badania pracy serca za pomocą EKG należy też kilka minut odpocząć i pozostać w spoczynku, aby obraz pracy serca pacjenta był możliwie jak najbardziej miarodajny.
Elektrokardiografia jest badaniem całkowicie bezpiecznym i może być wykonana u osób w każdym wieku i z różnymi schorzeniami. To również badanie, które może być wykonane u dzieci, jak i w przypadku pacjenta w podeszłym wieku.
EKG umożliwia wykrycie takich dolegliwości, jak:
W sytuacji, kiedy dany pacjent otrzyma skierowanie na EKG, należy je wykonać bezzwłocznie. Diagnostyka w obrębie układu sercowo-naczyniowego jest kluczowa we wczesnym wykrywaniu możliwych zaburzeń i wdrażaniu działań, które niejednokrotnie ratują życie.