Endokrynolog to specjalista, który diagnozuje i leczy choroby tarczycy. Lekarz endokrynolog zajmuje się też terapią chorób układu dokrewnego i leczy zaburzenia wydzielania hormonów. Poradnia endokrynologiczna, taka jak np. endokrynologia w Katowicach to również miejsce, gdzie znaleźć można przyczynę takich problemów, jak nadmierne owłosienie czy zaburzenia miesiączkowania. Jakie choroby leczy endokrynolog i dlaczego poradnia endokrynologii ginekologicznej to miejsce, które warto odwiedzić, gdy pojawia się problem zdrowotny?
Endokrynolog to lekarz specjalista zajmujący się zaburzeniami pracy układu dokrewnego. Bada on takie narządy jak tarczyca, przysadka mózgowa, przytarczyce, ale też trzustka, struktury jąder i jajników, nadnerczy oraz łożysko kobiet ciężarnych. Elementy te związane są z hormonami, które w ich obrębie są produkowane, a następnie doprowadzane do wszystkich tkanek. Ich niedoczynność lub nadczynność bada właśnie lekarz endokrynolog.
Specjalista z zakresu endokrynologii zajmuje się procesami wydzielania wewnętrznego hormonów i przyczynami występowania zaburzeń hormonalnych. W związku z prowadzoną diagnostyką lekarze ci często posiadają podwójne specjalizacje. Problemy takie jak nieregularne cykle miesiączkowe, różnego rodzaju guzy, nieprawidłowo pracujące jajniki i schorzenia hormonalne bada właśnie endokrynolog. Katowice to miasto, w którym konsultacja endokrynologiczna przez takiego specjalistę możliwa jest do przeprowadzenia na najwyższym poziomie.
Dobry endokrynolog to podstawa skutecznego i trafnego leczenia. W Katowicach znajduje się zespół gabinetów specjalistycznych Ceglana Cardio. To możliwość skorzystania z profesjonalnej wiedzy lekarskiej w zakresie wielu różnych dziedzin medycyny, w tym kardiologii. W Ceglana Cardio przyjmują uznani, wykwalifikowani i doświadczeni lekarze, którzy trafnie zdiagnozują dane schorzenie i podejmą skuteczne leczenie.
Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i indywidualnemu podejściu do każdej osoby Ceglana Cardio to gwarancja najlepszej opieki medycznej i wizyty w nieodległym terminie, dogodnym dla pacjenta.
Choroby tarczycy często dają nietypowe objawy, trudne do zdiagnozowania. Niekiedy takie symptomy jak nadmierne owłosienie czy problemy menstruacyjne nie są od razu kojarzone z funkcjonowaniem hormonów i w takim przypadku diagnostyka może trwać bardzo długo.
Często też podczas wizyty u lekarza rodzinnego pacjenci kierowani są do takich jednostek jak zespół wojewódzkich przychodni specjalistycznych czy przykliniczna poradnia endokrynologiczna działająca w ramach NFZ. Niestety nawet skierowanie nie gwarantuje szybkiego terminu wizyty pacjentów. W takiej sytuacji warto skorzystać ze specjalistycznych placówek prywatnych.
Do endokrynologa w Katowicach można jednak zapisać się w klinice prywatnej. To gwarancja uzyskania dogodnego i szybkiego terminu oraz opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie. Takie centrum medyczne z pomocą wykwalifikowanego specjalisty trafnie zdiagnozuje niepokojące objawy u każdego pacjenta i umożliwi wykonanie podstawowych badań, w tym USG tarczycy czy badanie TSH, FT3, FT4.. Dzięki kompleksowemu i indywidualnemu podejściu do każdego pacjenta leczenie można rozpocząć niemal od razu.
Lekarz endokrynolog przyjmuje nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Produkcja hormonów przez gruczoły dokrewne jest niezwykle ważna na etapie dojrzewania, dlatego konsultacja z endokrynologiem i leczenie związane z ewentualnymi zaburzeniami jest na tym etapie kluczowe. Wizyta u endokrynologa może też zapobiec pojawieniu się różnych chorób.
Wśród objawów, w przypadku których warto udać się na wizytę endokrynologiczną, znajdują się takie dolegliwości, jak:
Wśród objawów występujących u dzieci, które warto skonsultować z endokrynologiem, wyróżnić można m.in. zaburzenia wzrostu, obfity trądzik, zaburzenia dojrzewania płciowego, problemy z pamięcią, zaburzenia nastroju i odżywiania.
Istnieje wiele schorzeń, które leczy endokrynolog. Dlatego pierwszą wizytę warto poprzedzić dokładnym zastanowieniem się, jakie dolegliwości towarzyszą na co dzień danemu pacjentowi. Zaburzenia wydzielania wewnętrznego hormonów mogą skutkować różnymi, pozornie niepowiązanymi ze sobą objawami, które ostatecznie często składają się na symptomy konkretnej choroby.
Przed udaniem do specjalisty dobrze jest również wykonać podstawowe badania krwi takie jak morfologia, ale też poziom TSH, FT3, FT4 czy przeciwciała przeciwtarczycowe, a także badanie moczu.
Wizyta u endokrynologa rozpoczyna się przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z pacjentem i zapoznaniem się z towarzyszącymi mu dolegliwościami. Lekarz analizuje też dostarczone wyniki badań, występujące objawy oraz wykonuje badanie manualne lub stetoskopem. Lekarz endokrynolog bada również tarczycę za pomocą USG, mierzy puls oraz ciśnienie.
W zależności od wyników badania endokrynolog zleci wykonanie kolejnych działań diagnostycznych lub zaleci przyjmowanie określonych leków korygujących niedoczynność tarczycy, jej nadczynność lub inne choroby. Zazwyczaj do endokrynologa trzeba następnie udać się za 2-3 miesiące w celu kontroli i uzyskania dalszych zaleceń.
W sytuacji, kiedy endokrynolog dostrzeże inne niepokojące objawy, może zlecić konsultację jeszcze u innego specjalisty w celu potwierdzenia lub wyeliminowania podejrzewanych chorób m.in. tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy, przytarczyc, trzustki i innych narządów.
Endokrynolog w celu zdiagnozowania chorób układu dokrewnego najczęściej zleca wykonanie różnego rodzaju badań krwi. Sam natomiast przeprowadza też USG tarczycy, biopsję z niepokojącej go zmiany, którą następnie przekazuje do wykonania badania histopatologicznego.
Do najczęściej leczonych przez endokrynologa chorób należą takie dolegliwości, jak:
Wśród schorzeń, w których leczeniu bierze udział lekarz endokrynolog, znajduje się również wiele przypadłości związanych z innymi układami organizmu. Wówczas zazwyczaj specjalista danej dziedziny zaleca udanie się do endokrynologa, a następnie konsultuje z nim dany przypadek.