Holter EKG

Holter EKG to badanie służące do monitorowania pracy serca i wykonywane jest przez lekarza kardiologa.  Wskazaniem do wykonania badania są różnego rodzaju dolegliwości w klatce piersiowej, ale też zaburzenia rytmu serca. Zazwyczaj badanie holter EKG trwa dobę, jednak w uzasadnionych przypadkach czas badania może ulec wydłużeniu do 48 godzin lub nawet 7 dni. Aby badanie holterem EKG było miarodajne, a interpretacja wyników trafna, w celu wykonania badania należy skontaktować się z placówką, w której takie badania przeprowadzane są na najwyższym poziomie.

Holter EKG Katowice - kto powinien wykonać?

Aby wykonanie badania holterem było przeprowadzone prawidłowo i wykazało charakterystyczne dane opisujące pracę serca, należy nie tylko ściśle stosować się do zaleceń lekarza, ale też wybrać odpowiednią i godną zaufania placówkę medyczną. Niestety często w przychodni lub innych gabinetach funkcjonujących w ramach NFZ terminy wykonania badania są dość odległe. Zdecydowanie szybciej i na najwyższym poziomie badanie holterowskie można wykonać w zespole gabinetów specjalistycznych Ceglana Cardio w Katowicach. To nowoczesna placówka, która gwarantuje prawidłowość badania oraz szczegółowy opis uzyskanego wyniku.

Aby holterowskie badanie przebiegło bez zakłóceń, bardzo ważne jest, aby podczas działania urządzenia nie doszło do przerwania zapisu. Decydując się na holtera EKG w Ceglana Cardio, pacjent pozostaje w stałym kontakcie ze specjalistą wykonującym badanie. Przyczepność elektrod kluczowa dla poprawności zapisu jest dokładnie sprawdzana przed wyjściem Pacjentów z gabinetu, a podczas wielogodzinnego zapisu niezwykle rzadko zdarza się odklejenie elektrod.

Przebieg badania w Ceglana Cardio odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia o wysokiej czujności i dokładności, co umożliwia precyzyjne wykrycie danego zaburzenia. Niezwykle rzadko dochodzi też do niepożądanych reakcji na klatce piersiowej. Pacjent korzystający z holtera wyposażony zostaje w antyalergiczne plastry niepowodujące uczuleń.

Na czym polega Holter EKG?

Holter EKG to rodzaj badania elektrokardiograficznego, które pozwala zarejestrować dokładną czynność pracy serca przez dłuższy czas niż kilka minut, podczas których rejestrowane jest funkcjonowanie serca w tradycyjnym EKG. Zastosowanie holtera EKG pozwala więc na zarejestrowanie różnego rodzaju zmian napadowych, ale też funkcjonowania struktur wewnątrz klatki piersiowej podczas zdarzeń mogących wpłynąć na zmianę zapisu, w czasie spoczynku i snu, występowania stresu, wysiłku fizycznego, zmiany stanu emocjonalnego, ale też wtedy, gdy wykonywane są codzienne czynności.

Holter EKG jest przykładem bardzo czułego urządzenia, które w trakcie badania wykryje nawet niewielkie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Holter pracuje przez całą dobę, choć w niektórych przypadkach kardiolog może zdecydować, że czas ten ma zostać wydłużony. Podczas zapisywania danych nie trzeba zażywać dodatkowych środków farmaceutycznych ani przerywać stosowania leków przyjmowanych na co dzień. Badanie holterem to metoda bezbolesna i nieinwazyjna.

Wskazania do wykonania całodobowego pomiaru EKG

Wśród wskazań do wykonania holtera EKG lekarze wymieniają takie dolegliwości, jak:

  • epizodyczne bóle i napady dolegliwości o różnych porach dnia,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • omdlenia, zasłabnięcia i utrata przytomności,
  • kołatanie serca,
  • zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego,
  • podejrzenie nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego,
  • monitoring pacjentów po zawale serca,
  • wrodzone wady serca,
  • zawroty głowy,
  • arytmia,
  • monitoring osób po wszczepieniu urządzenia do elektrokardioterapii tj. rorusznik czy kardiowerter-defibrylator. .

Wskazania do wykonania holtera to również inne dolegliwości, których przyczyną mogą być nieprawidłowości natury kardiologicznej.

Jak wygląda badanie?

Badanie holterem EKG trwa zazwyczaj 24 godziny. Aby możliwe było rozpoczęcie monitorowania pracy serca, pacjent zgłasza się do gabinetu, aby założyć stosowną aparaturę. Na klatce piersiowej umieszczone zostają specjalne elektrody, od których odchodzą przewody do rejestratora. Sam rejestrator to niewielkie urządzenie, które przyczepiane jest do paska lub zawieszane na szyi.

W trakcie badania nie należy przerywać codziennych aktywności, przebywając zarówno w pracy, w domu, jak i na spacerze. Zalecane  jest dodatkowo prowadzenie dziennika aktywności, w którym pacjent powinien notować porę i czas trwania różnego rodzaju dolegliwości bólowych czy arytmii. Bardzo ważne jest też zachowanie ostrożności podczas korzystania z holtera i ubierania, aby nie doszło do przypadkowego odpięcia elektrod. Zaleca się unikanie spania na brzuchu i zrezygnowanie z kąpieli, ponieważ holter EKG nie jest urządzeniem wodoodpornym.

W pobliżu rejestratora EKG nie jest wskazane przetrzymywanie telefonu komórkowego ani wykrywaczy metalu, które mogłyby zaburzyć uzyskany obraz EKG. W czasie przeprowadzania badania warto też nosić luźniejsze ubrania. Zaleceń tych należy przestrzegać aż do zakończenia zapisu. Czas, na który pacjenci mają mieć założony holter EKG, ustala lekarz, który wcześniej poinformuje, dlaczego przeprowadzenie badania będzie trwało akurat przez dany czas.

Po zakończeniu badania należy udać się do gabinetu, aby zdjąć podłączone urządzenie i zwrócić rejestrator. Procedurom tym nie towarzyszy żaden ból. Następnie lekarz zgrywa zapisane w holterze dane do komputera i podaje je analizie. Przygotowanie dziennika aktywności do wglądu będzie tu konieczne. Pozwoli to precyzyjnie połączyć dane objawy z badaniem i jego wynikami oraz ustalić diagnozę, a następnie przedstawić pacjentowi plan leczenia.

Jak przygotować się do badania?

Skóra na klatce piersiowej, gdzie mają zostać przyczepione elektrody, powinna być umyta, bez stosowania żadnych balsamów czy kremów, co ułatwi umieszczenie na ciele elektrod. W przypadku obfitego owłosienia u pacjenta może pojawić się problem z przyczepieniem elektrod, dlatego warto rozważyć jego zgolenie na potrzebę badania. To również ryzyko nieprawidłowej pracy urządzenia, wskutek czego serce nie będzie zbadane możliwie najdokładniej.

Przeciwwskazania do badania Holter EKG

Holter EKG to badanie całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Można je wykonać w każdym wieku i wielokrotnie, zgodnie z zapotrzebowaniem. Elektrody holtera nie mają żadnego negatywnego wpływu na organizm czy samą pracę serca.

Jakie schorzenia można wykryć przy pomocy badania Holter EKG?

Badanie holter EKG pozwala wykryć schorzenia, które ciężko jest zdiagnozować na podstawie kilkuminutowych działań. To m.in.:

  • migotanie przedsionków,
  • zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego,
  • zespół chorej zatoki,
  • arytmie komorowe i nadkomorowe,
  • choroba wieńcowa
  • arytmia

Holter pozwala wykryć nie tylko faktyczne występowanie u pacjenta wymienianych przez niego objawów, ale też powiązać je z czynnikami, które mogą nasilać daną przypadłość.

Holter EKG a Holter ciśnieniowy

Poza holterem EKG możliwe jest również wykonanie badania holterem ciśnieniowym. Jest to urządzenie podobne, jednak w ramach monitorowania organizmu zapisuje również ciśnienie, co odbywa się poprzez założenie charakterystycznego mankietu na okres 24 godzin. Pozwala na monitorowanie wartości ciśnienia tętniczego przez całą dobę, jest szczególnie pomocny przy wykluczaniu tzw. „zespołu białego fartucha”, tzn. gdy skoki ciśnień pojawiają się u Pacjentów w sytuacjach stresujących tj. w szczególności podczas wizyty u lekarza.

crossmenu