Kardiochirurg

Kardiochirurg to lekarz, który specjalizuje się w przeprowadzeniu zabiegów i operacji w obszarze serca i okolicznych naczyń krwionośnych. Oddział kardiochirurgii, jak i poradnia kardiochirurgiczna ściśle współpracują z takimi lekarzami, jak kardiolog oraz inni specjaliści prowadzący danego pacjenta. Wyróżnić można zarówno kardiochirurgię dla osób dorosłych, jak i kardiochirurgię dziecięcą. Kardiochirurg przeprowadza zaawansowane zabiegi w rejonie serca, m.in. wady zastawek, wymianę zastawki aortalnej czy leczenie wrodzonych wad serca.

Kardiochirurg Katowice

Kardiochirurg to specjalista, który powinien wyróżniać się najlepszymi kwalifikacjami i doświadczeniem w zawodzie lekarza. W Polsce można wybrać różne poradnie, oddział kardiochirurgii lub specjalistyczne centrum medyczne, takie jak Ceglana Cardio. To zespół gabinetów specjalistycznych, gdzie można umówić się na wizytę czy wykonanie zleconego badania w nieodległym i dogodnym terminie. Oznacza to, że każdy pacjent uzyska tu niezbędną pomoc i opiekę szybko oraz na najwyższym poziomie. To szczególnie ważne zwłaszcza w przypadkach, gdzie schorzeniem objęte jest serce, co może zagrażać życiu.

Czym zajmuje się kardiochirurg?

Kardiochirurg zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i dobieraniem najlepszej dla pacjenta metod leczenia, ale też wykonywaniem skomplikowanych operacji serca. Lekarz ten podczas zabiegu bierze też udział w przeszczepach serca, a następnie sprawuje opiekę nad pacjentami.

Najczęściej jednak kardiochirurg wykonuje wszelkie operacje na otwartym sercu, takie jak wszczepianie czy wymiana zastawek sercowych, zabiegi pomostowania aortalno-wieńcowego, czy też operacje tętniaków aorty.

Wskazania do wizyty u kardiochirurga

W pierwszej kolejności do kardiochirurga należy udać się w przypadku, gdy pacjenci otrzymali stosowne skierowanie. Wśród objawów, które mogą świadczyć o występowaniu schorzenia w obrębie serca i okolicznych naczyń krwionośnych znajduje się m.in.:

  • powracający ból, uczucie pieczenia i ucisku odczuwane w klatce piersiowej,
  • zasłabnięcia i omdlenia,
  • wyczuwalne zmiany w rytmie serca,
  • duszności,
  • wyraźny spadek formy i słabsza wydolność fizyczna,
  • zadyszka, obrzęki kończyn i twarzy.

Warto pamiętać, że wiele chorób związanych z sercem ma charakter dziedziczny. Do kardiochirurga mogą więc udać się również te osoby, u których w rodzinie zdarzały się przypadki występowania wad wrodzonych serca, jak i chorób, które ujawniły się w późniejszym okresie życia. Na szczególną uwagę zasługują tu takie choroby jak: zaburzenia rytmu serca oraz kardiomiopatie.

Stan swojego serca dobrze jest również skontrolować przed rozpoczęciem uprawiania sportów wyczynowych lub innego rodzaju planowanymi operacjami.

Jak wygląda leczenie u kardiochirurga?

Podczas wizyty u kardiochirurga przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski, podczas którego kardiochirurg zapoznaje się z objawami i dolegliwościami pacjenta oraz szczegółowo analizuje posiadane przez niego wyniki badań. Jeżeli pacjent ich nie posiada, zazwyczaj lekarz wykonuje je podczas wizyty lub zleca przeprowadzenie w stosownym terminie i powrót z wynikami na kolejną konsultację.

Wśród najczęściej wykonywanych badań zlecanych przez kardiochirurga to EKG, echo serca, oraz koronarografia.

Lekarz kardiochirurg podczas wizyty często pyta też o przypadki występowania chorób sercowych w rodzinie, dlatego przed udaniem się do specjalisty, warto dowiedzieć się od członków rodziny, czy podobne schorzenia kiedyś występowały w gronie najbliższych.

Po przeanalizowaniu wszystkich danych, oraz informacji i ustaleniu diagnozy kardiochirurg decyduje o podjęciu właściwej terapii czy konieczności przeprowadzeniu zabiegu. Następnie kieruje pacjenta na oddział kardiochirurgii, gdzie wykonana zostanie operacja lub stosowny zabieg.

Jakie choroby leczy kardiochirurg?

Specjalista kardiochirurg w ramach swojej działalności ściśle współpracuje również z kardiologiem. W ramach chirurgii serca i naczyń wieńcowych najczęściej leczone są takie choroby, jak:

  • wady wrodzone i nabyte serca (między innymi ciężkie zwężenie zastawki aortalnej, ciężka niedomykalność zastawki mitralnej oraz trójdzielnej)
  • choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa),
  • niewydolność serca,
  • przewlekłe i ostre choroby serca i naczyń,
  • choroba zakrzepowo-zatorowa serca i płuc,
  • tętniaki aorty

Dodatkowo kardiolog razem z kardiochirurgiem kwalifikuje chorych z ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej do zabiegu przezskórnej implantacji zastawki aortalnej (TAVI).

Specjalista kardiochirurg jest lekarzem, do którego należy udać się niezwłocznie po otrzymaniu skierowania lub w przypadku występowania niepokojących objawów mających związek z sercem. Wczesne wykrycie choroby lub wady daje szansę całkowitego jej wyleczenia, co w wielu przypadkach ratuje życie i pozwala powrócić do pełni zdrowia i sił.

crossmenu