Kardiolog

Kardiolog to lekarz, którego specjalnością są zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego czy choroba niedokrwienna serca w tym choroba wieńcowa. Poradnia kardiologiczna jest miejscem, gdzie można zdiagnozować schorzenia układu sercowo naczyniowego, wykonać popularne badania, takie jak EKG czy echo serca (UKG) oraz ustalić przyczyny zaburzeń rytu serca i naczyń krwionośnych. To również miejsce, gdzie kontroluje się nadciśnienie tętnicze, wykrywa wrodzone lub nabyte wady serca i podejmuje decyzje, czy należy skierować pacjenta na oddział kardiologiczny, czy też zalecić działania związane z leczeniem chorób serca za pomocą środków farmakologicznych.

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiolog to lekarz zajmujący się zaburzeniami rytmu serca i wszelkimi nieprawidłowościami układu sercowo naczyniowego. Kardiologia to także dziedzina medycyny, której centrum zainteresowań bywają duszności, drętwienie stóp i rąk, omdlenia, nieprawidłowości tętnic i inne choroby układu krążenia.

Jednak kardiolog to specjalista zajmujący się nie tylko diagnostyką i leczeniem chorób układu sercowo naczyniowego. Niektóre dolegliwości mają charakter złożony i wymagają konsultacji u takich lekarzy jak kardiochirurg, internista, endokrynolog czy nefrolog. W Katowicach pacjenci mają możliwość skorzystania zarówno z pomocy doskonałego kardiologa, jak i innego specjalisty, dzięki czemu możliwe jest postawienie trafnej diagnozy i podjęcie skutecznego leczenia chorób serca.

Kardiolog - Katowice

W Katowicach znajduje się specjalistyczny zespół gabinetów lekarskich Ceglana Cardio. Ta nowoczesna placówka, w której przyjmują uznani, wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z wielu dziedzin medycznych, w tym kardiologii. Dzięki profesjonalnemu podejściu, nowoczesnym systemom i stosowanym technologiom w Ceglana Cardio można trafnie zdiagnozować niemal wszystkie przypadłości o podłożu kardiologicznym.

Ceglana Cardio to kardiolog w Katowicach godny zaufania, który zastosuje najskuteczniejsze leczenie i umożliwi jak najszybszy powrót do zdrowia i pełni sił. Dzięki nieodległym terminom wizyta odbędzie się w komfortowych warunkach i czasie preferowanym przez danego pacjenta.

Kiedy umówić się na wizytę do kardiologa - jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Poradnia kardiologiczna to miejsce, które należy odwiedzić w przypadku, gdy pacjentowi towarzyszą zaburzenia rytmu serca. Stan ten odczuwalny jest w postaci kołatania w klatce piersiowej, ale też w przypadku nieprawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Obecnie bardzo wiele osób boryka się z nadciśnieniem tętniczym czy chorobą wieńcową. Są to stany, które wymagają regularnych odwiedzin u kardiologa. Również w przypadku ciężkiego przechodzenia grypy czy innych przeziębień, jednym z powikłań może być niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta zapalenie mięśnia sercowego.

Prawdziwą zmorą w obecnych czasach jest też zawał mięśnia sercowego, również w postaci utajonej. Dlatego wszelkie dolegliwości związane z układem sercowo naczyniowym powinny być niezwłocznie skonsultowane z kardiologiem. Specjaliści działający w ramach NFZ często nie są w stanie przyjąć pacjenta od razu, a czas oczekiwania na wizytę jest dość odległy. Pacjentom, u których zalecane jest konkretne badanie lub odczuwają dolegliwości w rejonie, w którym znajduje się serce, powinni skorzystać z oferty kardiologa w Katowicach w prywatnym gabinecie. Pozwoli to zapobiec chorobie lub zastosować niezbędne leki niemal natychmiast.

Kardiolog dziecięcy Katowice

W ramach tej bardzo ważnej dziedziny medycznej można wyróżnić też kardiologię dziecięcą. Często źródłem nieprawidłowości u dzieci bywają nie tylko różne przypadki chorób wewnętrznych, ale też schorzenia serca. To często wrodzone wady serca i naczyń krwionośnych, których zdiagnozowanie u małych pacjentów jest kluczowe. Wady wrodzone serca często objawiają się szmerem nad sercem podczas osłuchiwania. Kardiolog dziecięcy umożliwia podjęcie właściwych działań związanych z profilaktyką rozwoju choroby, ale też wykona badania, dzięki którym możliwe jest zdiagnozowanie wady serca oraz zaburzeń rytmu serca.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u kardiologa?

Przed pierwszą wizytą w poradni kardiologicznej nie jest wymagane szczególne przygotowanie. Warto jednak, aby pacjent zadbał o swobodny i odpowiedni ubiór, który ułatwi przeprowadzenie niezbędnych badań, np. takich jak EKG, USG, Holter EKG czy próba wysiłkowa.

Do kardiologa zgłaszają się osoby, u których zazwyczaj wykonywane jest EKG. Dobrze jest założyć odzież, która umożliwi łatwy dostęp do okolic serca i umieszczenie specjalnych przyssawek na klatce piersiowej. Takie badanie wykonywane przez lekarza będzie też wymagało łatwego dostępu do kostek oraz nadgarstków.

Jak przebiega wizyta u kardiologa?

Podczas wizyty u specjalisty w pierwszej kolejności przeprowadzany jest szczegółowy wywiad na temat powodu, dla którego zdecydował się on na wizytę. Należy wówczas jak najdokładniej określić miejsca, w których występuje ból, wymienić też inne przypadłości, takie jak duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej, a także poinformować lekarza, czy u danego pacjenta występuje jakaś choroba przewlekła, stwierdzone dolegliwości serca czy podleganie leczeniu na jakieś schorzenia w obrębie układu krążenia.

Kardiolodzy chętnie też zapoznają się posiadanymi wynikami badań pacjentów. Lekarz w przypadku, gdy dana osoba miała wykonywane EKG, porówna wynik, zapozna się z dotychczasowym leczeniem i wykona następnie określone badanie, porównując otrzymane wyniki. Pozwala to zapoznać się z zaistniałymi zmianami i zlecić przeprowadzenie kolejnych działań.

Jakie badania wykonuje kardiolog?

Wśród badań kardiologicznych związanych z niewydolnością serca i innymi przypadłościami układu sercowo naczyniowego zazwyczaj wykonują takie badania, jak:

 • EKG,
 • echo serca,
 • holter ciśnieniowy,
 • RTG klatki piersiowej,
 • rezonans magnetyczny i inne.

W poradni kardiologicznej nie zawsze da się wykonać wszystkie badania, jakie zleci kardiolog. Katowice to jednak miasto, w którym można znaleźć doskonałe centrum medyczne, gdzie z powodzeniem przeprowadzić można wszelkie działania diagnostyczne pacjentów dotyczące serca.

Jakie choroby leczy kardiolog?

Kardiolog leczy różnego rodzaju schorzenia i choroby serca. Wśród nich do najpopularniejszych należy:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroba wieńcowa,
 • miażdżyca,
 • wrodzone wady serca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • zawał mięśnia sercowego,
 • choroby zastawek,
 • schorzenia tętnic i inne.

Ból w klatce i inne niepokojące objawy należy niezwłocznie skonsultować z kardiologiem. W większości przypadków kluczowym aspektem skutecznego leczenia jest wczesne zdiagnozowanie choroby i jak najszybsze podjęcie właściwej terapii, co jest możliwe w Katowicach w niedalekich, dostępnych terminach.

Metody leczenia kardiologicznego

Kardiologia jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycznych, czego przykładem mogą być Katowice i tutejsze placówki medyczne. W leczeniu chorób wieńcowych ważna jest nie tylko diagnostyka, ale też nowoczesne i precyzyjne metody leczenia.

Wśród stosowanych obecnie zaawansowanych technologii wykonywana jest m.in. koronarografia, angioplastyka wieńcowa, dzięki której możliwa jest do wyleczenia nawet bardzo zaawansowana miażdżyca, wzmacniające naczynia stenty, ale też by-passy będące nowymi, stabilnymi połączeniami naczyniowymi.

crossmenu