Kiedy iść do psychiatry?

Nad tym, kiedy iść do psychiatry zastanawia się w różnych okresach życia wielu z nas. Szacuje się, że nawet 8 milionów Polaków może mieć zaburzenia w obrębie zdrowia psychicznego. Niestety większość z nich nie korzysta z pomocy lekarza psychiatry między innymi ze względu na uprzedzenia, niską świadomość dotyczącą zdrowia psychicznego czy brak dostępu do specjalisty. Dowiedz się, kiedy należy udać się do psychiatry.

Kim jest psychiatra i czym się zajmuje?

Lekarz psychiatra zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych oraz chorób. Pacjent, przychodząc do niego jest pytany o stan psychiczny, a także ogólne informacje związane ze zdrowiem. Po przeanalizowaniu konkretnego przypadku psychiatra dobiera formę leczenia - może przepisywać leki, zalecić skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego czy skierować do psychologa lub na terapię. Czasami zleca także wykonanie dodatkowych badań np. testów osobowościowych, morfologii, poziomu hormonów FT3, FT4, anty TPO i anty TG, stężenia witaminy D.

Czy psychiatra może skierować do szpitala psychiatrycznego?

W sytuacjach zagrożenia życia lekarz może zalecić pobyt w szpitalu psychiatrycznym, jednak kieruje do niego przeważnie w sytuacjach, które naprawdę tego wymagają, czyli gdy leczenie w domu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. W sytuacjach zagrożenia pacjentów życia do szpitala przewozi karetka. Jeżeli psychiatra zaleci pobyt, do placówki można udać się dobrowolnie, na podstawie skierowania. Pacjentowi w szpitalu dobiera się leki, proponuje różne formy terapii, obecny jest lekarz, a także psycholog.

Kiedy iść do psychiatry? Wskazania do wizyty u psychiatry

Wskazaniem do skorzystania z pomocy specjalisty jest:

  • obniżony nastrój i trudności z wykonywaniem czynności, które kiedyś nie sprawiały problemów,
  • ciągłe uczucie niepokoju i stany lękowe, w tym ataki paniki,
  • nadmierny stres i problemy z jego opanowaniem,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, objawiające się natrętnymi myślami i przymusem wykonania określonej czynności,
  • przejawy autoagresji np. samookaleczanie się i myśli samobójcze.

Również jeżeli prawdopodobnie zmagasz się z depresją, słyszysz głosy, czasami nie wiesz, co się z Tobą dzieje, masz wrażenie depersonalizacji czy cierpisz na zaburzenia snu, powinieneś spotkać się z psychiatrą. Lekarz udziela pomocy także w trudnych sytuacjach życiowych, z którymi mierzy się każdy z nas. Często w złym stanie psychicznym jesteśmy również w czasie przedłużającej się żałoby, czy gdy dotyczy nas nieuleczalna choroba.

Jak przygotować się do wizyty u psychiatry?

Jeżeli cierpisz na zaburzenie psychiczne lub chorobę, prawdopodobnie objawy występują już od dłuższego czasu i istotnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Już samo szukanie pomocy u psychiatry bywa dla niektórych stresujące. W dokładnym zobrazowaniu swojego stanu psychicznego pomoże przykładowo lista niepokojących lub kłopotliwych objawów - możesz wręczyć ją lekarzowi lub przeczytać i wspólnie omówić. Sporządzenie jej zagwarantuje to, że o niczym nie zapomnisz, a specjalista uzyska pełny obraz Twojego problemu.

Psychiatra może zapytać o to, od jakiego czasu obserwujesz pogorszenie stanu emocjonalnego lub czy borykasz się ze schorzeniami somatycznymi. Częstym objawem depresji czy nerwicy są także zaburzenia ze strony układu pokarmowego, czy hormonalnego. Wówczas Pacjenci nierzadko udają się najpierw na leczenie do innych lekarzy, a dopiero specjalista endokrynolog czy gastrolog kierują ich do psychiatry. Nierzadko zdarza się również, że trudności psychiczne wynikają ze schorzeń somatycznych. Jest to bardzo ważny aspekt leczenia psychiatrycznego, dlatego warto szukać lekarzy, którzy spojrzą na problem holistycznie.

Zdrowie psychiczne, a psychoterapia i psycholog

Kiedy udać się do psychologa? Do psychologa warto udać się wówczas, gdy nie wiesz, gdzie szukać pomocy z danym problemem. Warto wiedzieć, że sam psycholog może jedynie opiniować, zdiagnozować lub skierować do innego specjalisty. Nie zajmuje się on prowadzeniem procesu psychoterapeutycznego ani dobieraniem farmakoterapii. Często jednak już sama rozmowa z psychologiem może pomóc.

Zaburzenia psychiczne często leczy się nie tylko w gabinecie psychiatry, ale również przy pomocy psychoterapii. Podczas spotkań z psychoterapeutą Pacjenci uczą się nowych wzorców myślenia, postrzegania czy reagowania w sytuacjach trudnych. Większość pacjentów najlepsze efekty uzyskuje, łącząc farmakoterapię z psychoterapią.

Pamiętaj, że zarówno psychiatra, jak i psycholog udzielają pomocy nie tylko osobom chorym, ale również zdrowym - w kryzysie psychicznym lub takim, które chcą polepszyć swoje życie. Czasami sięgnięcie po pomoc jest konieczne, a problemy mogą dotknąć każdego, zatem nie warto zwlekać z udaniem się po pomoc. Już dziś skontaktuj się ze specjalistą i zadbaj o siebie!

crossmenu