Kiedy warto wykonać USG tarczycy i na czym polega to badanie?

USG tarczycy to badanie obrazowe wykonywane w obrębie tarczycy, które pozwala ocenić wielkość samego narządu, jego położenie, strukturę oraz tkanki położone tuż obok. Wykonanie badania USG tarczycy jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Pozwala wykryć przyczyny różnych dolegliwości, takich jak np. niekontrolowany przyrost masy ciała czy nadmierna senność.

Badanie USG jest również podstawą w diagnostyce chorób tarczycy, takich jak np. choroba Hashimoto. Pozwala wykryć konkretne schorzenie i rozpocząć właściwe leczenie, które niekiedy może uratować życie. Takie są, chociażby przypadki nowotworów tarczycy. Jak wygląda przebieg badania USG tarczycy, kiedy warto poddać się ultrasonografii tarczycy i gdzie najlepiej wykonać to badanie USG? Sprawdź, co warto wiedzieć w tej kwestii.

USG tarczycy - kto powinien wykonać?

Tarczyca to niewielki narząd, który swoim kształtem przypomina motyla. Umiejscowiony jest w obrębie szyi, a jego zadanie polega na produkcji hormonów odpowiedzialnych za wiele istotnych procesów w naszym organizmie. Wielkość tarczycy zazwyczaj nie przekracza 6 cm. Jeżeli jednak w obrębie narządu występują różnego rodzaju nieprawidłowości, struktura ta może ulegać zmianom. Aby to ocenić, wykonywane jest właśnie badanie ultrasonograficzne.

Specjalista, który zajmuje się tarczycą to lekarz endokrynolog. I to właśnie taka osoba powinna podjąć się wykonania badania USG tarczycy. Niestety nie zawsze wykonanie działania diagnostycznego możliwe jest do przeprowadzenia od razu, w dogodnym terminie czy też przez najlepiej wykwalifikowany personel. Wówczas warto skorzystać z usług zespołu gabinetów specjalistycznych Ceglana Cardio, gdzie każde badanie USG tarczycy przeprowadzane jest przez wykwalifikowanych i doświadczonych endokrynologów przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego.

Na czym polega USG tarczycy?

USG tarczycy pozwala ocenić wielkość, sposób funkcjonowania oraz położenie narządów znajdujących się w obrębie szyi. Badanie USG umożliwia także dokładnie ocenić tarczycę w różnych płaszczyznach dzięki przesuwaniu po szyi specjalną głowicą USG. Urządzenie emituje faje ultradźwiękowe w głąb szyi, które dzięki odbijaniu się od napotkanych struktur, w tym zmian ogniskowych tworzą obraz poszczególnych tkanek i narządów.

Dzięki badaniu USG tarczycy możliwe jest uzupełnienie dokumentacji medycznej i potwierdzenie diagnozy po badaniach laboratoryjnych i badaniach hormonalnych. Działanie nie wymaga szczególnego przygotowania i daje szansę na wczesne wykrycie i pełne wyleczenie nawet z najpoważniejszych chorób.

Wskazania do wykonania USG tarczycy

Badanie USG tarczycy wykonuje się w przypadku nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych lub hormonalnych, a także w sytuacji, gdy u członków rodziny występowały problemy zdrowotne z tym narządem. Często też wykonanie badania ultrasonograficznego tarczycy zalecane jest przez dietetyków osobom, które mają trudności ze zrzuceniem wagi lub gdy w badaniu palpacyjnym szyi specjalista wyczuje niepokojące zmiany.

Inne wskazania do badania USG tarczycy to:

  • widoczne wole w obrębie szyi,
  • problemy z przełykaniem, kiedy lekarz nie wskazał innej, konkretnej przyczyny,
  • objawy niedoczynności tarczycy (przyrost masy ciała, spadek potliwości, problemy z koncentracją, suchość i bladość powłok skórnych),
  • objawy nadczynności tarczycy (spadek masy ciała, drżenie rąk, nadmierna potliwość, kołatanie serca),
  • podejrzenie choroby nowotworowej,
  • diagnostyka takich schorzeń jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedova.

USG tarczycy wykonywane jest również jako kolejne badanie w przypadku kontroli rozwoju stanów zapalnych, postępów w leczeniu czy w celu stwierdzenia, że nastąpił całkowity powrót do zdrowia.

Jak wygląda badanie?

Badanie USG tarczycy wykonywane jest w pozycji leżącej. Pacjent powinien zdjąć biżuterię i odsłonić szyję. Warto tego dnia założyć odzież bez kołnierza typu golf. Całość działania trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Podczas badania lekarz przesuwa głowicę USG po szyi Pacjenta, co u osób mających problemy z przełykaniem lub Pacjentów, u których w obrębie szyi występują guzy lub struktury o dużych rozmiarach, może niekiedy powodować niewielki dyskomfort. Ogólnie badanie USG tarczycy jest jednak bezbolesne i nieinwazyjne.

Badanie głowicą odbywa się po nałożeniu na urządzenie specjalnego żelu. Po wykonaniu serii zdjęć specjalista dokonuje opisu dostrzeżonych zmian lub prawidłowości w strukturach. USG tarczycy może być wykonywane zarówno u kobiet w ciąży, dzieci, jak i osób starszych. Zastosowana technologia jest całkowicie bezpieczna.

Jak przygotować się do badania?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania. Może zostać wykonane o dowolnej porze dnia, a Pacjent nie musi być na czczo. Warto jednak udając się na badanie, wybrać odzież, która ułatwi dostęp do szyi i jej okolicy. Znacznie usprawni to przebieg badania.

Przeciwwskazania do wykonania USG tarczycy

USG tarczycy pozwala w sposób bezpieczny ocenić sam narząd i okoliczne struktury znajdujące się w obrębie szyi. Do wykonania tego badania nie ma więc żadnych przeciwwskazań. Może być wykonane osób w różnym wieku i wieloma, także zaawansowanymi schorzeniami.

Jakie schorzenia można wykryć przy pomocy badania USG tarczycy?

Tarczyca to niewielki narząd, jednak wszelkie zaburzenia i różne choroby, jakie mogą wystąpić w jego obrębie, miewają bardzo poważne skutki zarówno dla zdrowia, jak i życia człowieka. Dzięki USG tarczycy można określić nie tylko fizyczne parametry struktur, ale też ewentualne guzki lub torbiele znajdujące się w tej okolicy.

Ponadto ultrasongraficzne badanie tarczycy może ukazać różnego rodzaju nieprawidłowości w unaczynieniu narządy i okolicznych struktur, a także obecność zwapnień. To także ogromna pomoc w postępowaniu diagnostycznym, która pozwala ocenić stan okolicznych węzłów chłonnych, a także wykazać potrzebę wykonania biopsji materiału niezbędnego do badania histopatologicznego.

Nigdy nie należy lekceważyć skierowania na USG tarczycy, które wystawi lekarz. Wykonanie tego nieinwazyjnego i bezbolesnego, krótkiego badania może rozwiązać wiele problemów zdrowotnych i pomóc w wyraźnej poprawie jakości życia związanej z wprowadzeniem odpowiedniej terapii i leczenia wykrytego schorzenia.

crossmenu