Jak wygląda leczenie niedoczynności przysadki mózgowej?

Niedoczynność przysadki mózgowej to schorzenie związane z niedoborem hormonów wytwarzanych przez tę strukturę w mózgu. Co może być przyczyną niedoczynności przysadki mózgowej? Jak wygląda leczenie niedoczynności przysadki? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Czym jest przysadka mózgowa?

Przysadka mózgowa to gruczoł dokrewny, który występuje u człowieka. Jego zadaniem jest produkcja hormonów. Jest położona w tzw. siodle tureckim w środkowej, dolnej części czaszki i dzieli się na trzy części - przednią, środkową i tylną. Dwie pierwsze odpowiadają za produkcję hormonów przysadki, natomiast tylny płat przysadki mózgowej jedynie magazynuje wazopresynę oraz oksytocynę.

Niedoczynność przysadki mózgowej to stan, w którym występują zaburzenia wydzielania hormonów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu - jest ich zbyt mało. Nadczynność przysadki mózgowej to stan, w którym wytwarza się ich zbyt wiele. Co się dzieje, gdy pojawia się niedoczynność przysadki mózgowej? Przyczyny poznasz w kolejnych akapitach.

Jakie hormony wydziela przysadka mózgowa?

Hormony przysadki mózgowej to między innymi prolaktyna, hormon folikulotropowy, hormon wzrostu, hormon adrenokortykotropowy, hormon tyreotropowy, hormon luteinizujący. Środkowa część przysadki mózgowej produkuje między innymi melanotropinę czy lipotropinę. Hormony wydzielane przez przysadkę mózgową są niezbędne dla:

  • prawidłowego działania układu moczowego oraz gospodarki wodnej w organizmie,
  • zapłodnienia oraz akcji porodowych, a także utrzymania laktacji i wzrostu organizmu,
  • odpowiedniego zabarwienia skóry u człowieka,
  • rozkładu tłuszczów w organizmie, wzrostu kości i zapobiegania ich rozpadowi, transportu aminokwasów.

Ponieważ przysadka jest odpowiedzialna za syntezę hormonów płciowych, w niedoczynności ma miejsce między innymi zanik owłosienia płciowego, problemy dotyczące wydzielania mleka czy trudności z zapłodnieniem. Nieprawidłowości w zakresie działania przysadki mózgowej powodują ogromne problemy ogólnoustrojowe, a objawy niedoczynności przysadki mózgowej mogą być widoczne na wielu różnych polach.

Niedoczynność przysadki mózgowej - przyczyny

Skąd bierze się niedoczynność przysadki mózgowej? Przyczyny niedoczynności przysadki rzeczy mogą być różne. Wśród nich wymienić można między innymi:

  • udar przysadki - udarem przysadki mózgowej nazywamy stan, w którym w mózgu nastąpi wylew krwi do przysadki mózgowej lub ograniczenie jej dopływu (zawał),
  • guz mózgu - guz przysadki tzw. gruczolak to łagodny nowotwór, po którego wycięciu objawy niedoczynności przysadki mózgowej przeważnie ustępują,
  • Zespół Sheehana - nazywany też poporodową martwicą przysadki, który jest rzadkim powikłaniem związanym z ciążą i porodem.

Przyczyną niedoczynności przysadki mózgowej może być także przerost przysadki mózgowej czy nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania podwzgórza, które jest strukturą ściśle powiązaną z przysadką.

Czym skutkuje niedoczynność przysadki mózgowej?

Niedoczynność przysadki mózgowej powoduje niedobór hormonów przysadki, a co za tym idzie - nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego i na innych obszarach. Niedoczynność przysadki mózgowej objawia się między innymi problemami z układem płciowym. Może mieć miejsce:

  • brak laktacji, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia erekcji, zanik owłosienia łonowego,
  • spadek masy ciała lub przyrost masy ciała,
  • zmniejszenie masy mięśniowej lub zmniejszenie gęstości kości,
  • wtórna niedoczynność nadnerczy, niedobór hormonu wzrostu,
  • nieprawidłowości w zakresie działania ośrodkowego układu nerwowego,
  • niedoczynność tarczycy, niskie ciśnienie krwi, zaburzenia rozwojowe.

Przypadki niedoczynności przysadki mózgowej mogą być różne i dotyczyć tylko wybranych hormonów. U większości chorych występuje jednak wielohormonalna niedoczynność przysadki.

Diagnostyka niedoczynności przysadki mózgowej

Podstawą w diagnostyce niedoczynności przysadki mózgowej jest poszukiwanie przyczyny choroby. Należy wykonać badania obrazowe mózgu oraz badania laboratoryjne krwi. Ponieważ niedoczynność przysadki mózgowej jest przyczyną niedostatecznego wydzielania hormonów, należy oznaczyć w badaniach te, których niedobór mógłby potencjalnie występować u pacjenta. Badania zleca specjalista - endokrynolog, który w późniejszym czasie planuje również leczenie.

Leczenie - niedoczynność przysadki mózgowej

W pierwszej kolejności stawia się na leczenie przyczynowe, zatem podstawową kwestią jest znalezienie przyczyny i jej usunięcie, jeżeli to możliwe. Jeżeli nie, stosuje się leczenie substytucyjne, które polega na uzupełnianiu hormonów przysadki w sposób farmakologiczny. W zależności od dodatkowych powikłań, które często współwystępują z niedoczynnością przysadki, konieczne może być również czasowe zastosowanie antybiotyków czy leków przeciwwirusowych. Po zakończeniu leczenia sprawdza się w badaniach jego skuteczność, a Pacjent pozostaje jeszcze przez określony czas pod opieką specjalisty.

crossmenu