Miażdżyca jest chorobą polegającą na odkładaniu się złogów blaszek miażdżycowych, cholesterolu i innych szkodliwych substancji na wewnętrznych ścianach tętnic. Prowadzi do ich zwężenia i utrudnienia przepływu krwi. Choroba ta dotyczy różnych części ciała, takich jak tętnice szyjne, kończyny dolne, mózg, nerki czy aorta. Miażdżyca jest chorobą przewlekłą i postępującą, która wymaga stałej kontroli oraz leczenia. Jakie są objawy, jak leczyć i zapobiegać miażdżycy?
Miażdżyca należy do chorób układu krążenia, charakteryzuje się głównie odkładaniem lipidów na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych. W ten sposób do powstają blaszki miażdżycowe, które zamykają światła tętnic, co zmniejsza przepływ krwi i prowadzi do niedotlenienia tkanek.
Miażdżyca to choroba przewlekła choroba zapalna tętnic rozwijającą się przez wiele lat. Jej początkowe etapy bardzo często są bezobjawowe, jednak w miarę postępu choroby mogą się nasilać i prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca, udar mózgu, czy niewydolność nerek.
Objawy miażdżycy zależą od tego, które tętnice zostały dotknięte przez chorobę i jak zaawansowany jest proces chorobowy. W początkowych stadiach miażdżycy często nie występują żadne objawy, co sprawia, że choroba często pozostaje niezdiagnozowana przez długi czas. Gdy choroba postępuje, objawów pojawia się znacznie więcej. To jakie objawy występują, zależne jest od rodzaju miażdżycy. Najczęstsze z nich to:
Należy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze objawy miażdżycy są charakterystyczne, a gdy już występują, mogą mieć inne przyczyny. Takim przykładem jest choroba niedokrwienna serca, która ma podłoże miażdżycowe oraz występowanie nadciśnienia tętniczego. Dlatego ważne jest, gdy pojawią się niepokojące objawy choroby niezwłocznie skonsultować je z kardiologiem.
Przyczyny choroby to między innymi nadciśnienie tętnicze, które poprzez osłabianie ścian tętnic ułatwia osadzanie się tłuszczów. Kolejną przyczyną jest nieprawidłowe stężenie cholesterolu. Do rozwoju miażdżycy przyczynia się także palenie tytoniu, czy zbyt mała aktywność fizyczna.
Brak ruchu i nadmierne spożywanie tłuszczów trans prowadzi do otyłości, która zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo istotne są genetyczne predyspozycje, osoby, których rodzice lub rodzeństwo chorowali na miażdżycę, mają większe szanse na jej rozwój.
Miażdżyca to schorzenie, które rozwija się stopniowo przez wiele lat i jest procesem przewlekłym. W początkowych stadiach miażdżyca nie daje zwykle żadnych objawów. Wraz z postępem choroby może pojawić się utrudnienie przepływu krwi, co może prowadzić do niedotlenienia tkanek i organów zależnych od dotkniętych tętnic.
W zależności od lokalizacji miażdżycy, jej objawy mogą się różnić. Dochodzi do stopniowego pogrubiania ścian tętnic, wtedy również powstaje blaszka miażdżycowa, co powoduje zwężenie światła naczyń. Na skutek pęknięcia blaszki miażdżycowej dochodzi do niedokrwienia tkanek. W niektórych przypadkach, jeśli choroba jest zaawansowana, może dojść do całkowitego zamknięcia w tętnicach doprowadzających krew, co uniemożliwia jakikolwiek przepływ krwi w tym obszarze. Każdy rodzaj miażdżycy może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego.
Podstawowym elementem leczenia miażdżycy jest zmiana stylu życia. Obejmuje ona przede wszystkim:
Dodatkowo przy leczeniu miażdżycy wprowadzone zostaje leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu blaszki miażdżycowej, oraz utworzenie pomostu naczyniowego, dzięki któremu zyskamy obejście w zwężonym fragmencie. Gdy już mamy postawioną diagnozę najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który powie, jak leczyć miażdżycę.
Rodzaje miażdżycy wyróżnia się w zależności od lokalizacji zmian miażdżycowych. Jedną z nich jest miażdżyca tętnic szyjnych, która stwarza ograniczenia przepływu krwi. Z uwagi na swoje niebezpieczne zlokalizowanie miażdżycowe zwężenie tętnic szyjnych, jest najczęstszą przyczyną zgonów przez wystąpienie udaru mózgu, zawału serca, czy zapalenia mięśnia sercowego oraz choroby niedokrwiennej serca.
Kolejna to miażdżyca tętnic nerkowych, która prowadzi do niewydolności nerek. Innym rodzajem miażdżycy jest miażdżyca kończyn dolnych.
Miażdżyca nóg, jak sama nazwa mówi, atakuje nogi, u których nie zachodzi swobodny przepływ krwi. W przypadku miażdżycy kończyn dolnych mogą wystąpić współistniejące choroby układu krążenia.
Poważnym schorzeniem jest miażdżyca mózgu, występuje jako rodzaj choroby naczyń mózgowych i spowodowana jest zmianami w naczyniach krwionośnych.
Atakująca stosunkowo rzadko miażdżyca aorty, może na pozór dawać znaki sugerujące inne choroby, między innymi bóle przewodu pokarmowego, duszności, czy złe samopoczucie. Ten rodzaj miażdżycy bardzo często wykrywany jest przypadkiem.
Zapobieganie miażdżycy to przede wszystkim dbanie o ciśnienie tętnicze i jego pomiar. W zapobieganiu miażdżycy istotny jest wzmożony ruch, dzięki któremu zwiększamy naczynia krwionośne i sprawiamy, że dopływ krwi jest znacznie lepszy. Nie można dopuścić, aby wystąpiło pęknięcie blaszki miażdżycowej, której skutki mogą być groźne dla zdrowia i życia.
Profilaktyka miażdżycy to proces długotrwały, który wymaga zmian w stylu życia. Warto jednak pamiętać, że nawet niewielkie modyfikacje w diecie i aktywności fizycznej mogą przynieść pozytywne efekty w zapobieganiu miażdżycy.