Nefrolog

Nefrolog to specjalista, który diagnozuje i leczy różne schorzenia układu moczowego oraz zajmuje się chorobami nerek. Najczęściej występujące schorzenia to różne postacie niewydolności nerek, ze szczególnym uwzględnieniem postaci schyłkowych, wymagające leczenia nerkozastępczego, które to często stanowią dla pacjentów zagrożenie zdrowia i życia. Nefrologia to również dziedzina medycyny zajmująca się różnego typu przewlekłą chorobą nerek i innymi dolegliwościami, takimi jak zapalenie układu moczowego, kamica nerkowa, nieprawidłowości w układzie moczowym czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Wizyta u nefrologa pozwala zdiagnozować pacjenta we wczesnym etapie choroby, co ma ogromne znacznie w przebiegu leczenia chorób nerek.

Nefrolog Katowice

Doskonałym wyborem jest zespół gabinetów specjalistycznych Ceglana Cardio. W placówce można przeprowadzić zarówno regularne badania dróg moczowych, jak i umówić się w nieodległym terminie na wizytę z problemami, którymi zajmuje się przyjmujący w placówce specjalista z zakresu nefrologii.

Centrum medyczne Ceglana Cardio w szybkim czasie zleci wykonanie specjalistycznych badań i zdiagnozuje trafnie wszelkie schorzenia o charakterze nefrologicznym, które mają różny przebieg i rozwijają się w sposób zarówno ostry, jak i w sposób bezobjawowy.

Czym zajmuje się nefrolog?

Lekarz nefrolog zajmuje się chorobami nerek i różnymi dolegliwościami występującymi w obrębie układu moczowego. To zarówno niewydolność nerek, ostry stan zapalny naczyń i struktur w ich obrębie, a także zwłóknienia kłębuszków, do którego może dojść na skutek zaniedbania, bagatelizowania objawów lub błędnego leczenia.

Lekarz nefrolog zajmuje się również nowotworami nerek oraz uszkodzeniami toksycznymi tych narządów. Najczęściej współpracuje też ze specjalistami pokrewnych specjalności, takimi jak urolog, onkolog czy diabetolog.

Nasilenie objawów może sygnalizować poważne schorzenie. W wyniku ignorowania choroby związanej z układem moczowym może zajść ostatecznie potrzeba przeszczepu nerek, dlatego wizyta u lekarza nefrologa nigdy nie powinna być odwlekana. Niestety często zdarza się, że lekarz tej specjalizacji np. jest niedostępny w najbliższym terminie, co często zdarza się w placówkach działających w ramach NFZ. Wówczas, zamiast czekać na wizytę do lekarza POZ, znacznie lepszą opcją będzie klinika nefrologii lub gabinet prywatny.

Wskazania do wizyty u nefrologa

Nerki są jednymi z najważniejszych narządów w naszym organizmie. To kluczowe struktury w utrzymaniu homeostazy kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Odpowiedzialne są za filtrowanie krwi i oczyszczanie jej z nadmiaru wody oraz innych substancji. Wszelkie objawy mogące świadczyć o zaburzeniu funkcjonowania nerek i układu moczowego powinny być natychmiastowo skonsultowane z nefrologiem.

Wśród niepokojących objawów chorób nerek znajdują się m.in. takie dolegliwości, jak ból odczuwany w okolicy lędźwiowej, mocz zabarwiony na ciemniejszy kolor, mętny i o charakterystycznym zapachu amoniaku. Wskazaniem do odwiedzenia nefrologa są również:

  • dolegliwości związane z pieczeniem cewki moczowej,
  • kolka nerkowa,
  • krwiomocz,
  • nietrzymanie moczu,
  • opuchlizna rąk, nóg, obszaru wokół oczu,
  • obecność białka i większa ilość bakterii, którą wykazuje badanie moczu.

Wiele chorób nerek rozwija się również, dając niecharakterystyczne i niewielkie objawy. W sytuacji, gdy lekarz rodzinny czy internista zaleca udanie się do specjalisty w zakresie nefrologii, należy udać się na taką wizytę niezwłocznie. Wczesne wykrycie symptomów w chorobie nerek i podjęcia właściwego leczenia może uratować życie.

Jak wygląda leczenie nefrologiczne?

Nefrolog podczas wizyty przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski z pacjentem. Ważne jest, aby powiedzieć mu o wszystkich niepokojących objawach i wymienić choroby przebyte w przeszłości, ponieważ nawet pozornie niemające ze sobą związku kwestie mogą dać jeden spójny obraz i nakierować lekarza na postawienie trafnej diagnozy.

Na późniejszym etapie wizyty nefrolog analizuje też wyniki badania moczu, jeśli pacjent już takie posiada oraz w sytuacji, gdy pacjent otrzymał skierowanie od innego lekarza, takiego jak np. internista.

Następnie nefrolog zaleca wykonanie badań, które mają na celu potwierdzenie przypuszczeń nefrologa lub zapoznanie się z parametrami pracy poszczególnych struktur układu moczowego. Zazwyczaj jest to standardowe badanie moczu, ale też posiew moczu wykazujący obecność drobnoustrojów. Często też zlecana jest morfologia, kreatynina, eGFR, czyli wielkość przesączania kłębuszkowego, sód, potas, mocznik, fosfor, chlorki, gazometria i wapń.

Niekiedy nefrolog zaleca też USG układu moczowego, cystografię, urografię, scyntygrafię, pielografię, cystografię mikcyjną lub biopsję nerki.

Jakie choroby leczy nefrolog?

Wśród chorób, jakie diagnozuje i leczy nefrolog, można wyróżnić m.in. takie schorzenia jak:

  • kamica nerkowa i powstawanie złogów,
  • nowotwory nerek,
  • nefropatia cukrzycowa,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • choroby nerek kanalikowo-śródmiąższowe,
  • choroby naczyniowe nerek, w tym zwężenie tętnicy nerkowej,
  • nieprawidłowości strukturalne i funkcjonalne pęcherza moczowego i nerek,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • infekcje nerek,
  • choroby autoimmunologiczne nerek,
  • zapalenie naczyń,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • zaburzenia równowagi płynowej, elektrolitowej, kwasowo-zasadowej.

Często zdarza się, że choroby nerek i dolegliwości związane z układem moczowym są schorzeniami współistniejącymi z innymi niepożądanymi stanami zaburzeń zdrowia. Dlatego w przypadku niepokojących symptomów należy jak najszybciej umówić się na wizytę do nefrologa.

crossmenu