Psychiatra

Psychiatra to specjalista od różnych zaburzeń i chorób psychicznych. Konsultacja psychiatryczna umożliwia zdiagnozowanie dolegliwości, wdrożenie planu leczenia oraz zdecydowanie o podjęciu terapii w warunkach szpitalnych lub nie, wykorzystując leczenie farmakologiczne. Różne zaburzenia psychiczne to dzisiaj częsta przypadłość. Pomoc psychiatry może pomóc uporać się z wieloma problemami. Dlatego odwiedzenie poradni zdrowia psychicznego, lekarza rodzinnego i skorzystanie z pomocy psychiatry może znacznie poprawić stan zdrowia i odzyskać pełnię radości życia.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra to specjalista, który potrafi zdiagnozować różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, ustalić ich przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie oraz postępowanie, które złagodzi lub całkowicie i bezpiecznie wyeliminuje objawy schorzenia, skieruje do psychologa i spowoduje, że codzienne funkcjonowanie pacjenta stanie się znacznie łatwiejsze.

Psychiatra podczas wizyty zajmuje się przypadkami i problemami, których źródło tkwi w okresie dzieciństwa lub pojawia się w związku z obecną sytuacją życiową czy szczególnie trudnymi wydarzeniami. Dobry psychiatra jest w stanie pomóc zarówno osobom, które cierpią na zaburzenia nastroju i stany depresyjne, jak i cierpiącym na urojenia czy posiadającym myśli samobójcze.

Psychiatra jest lekarzem, który nigdy nie ocenia, obowiązuje go tajemnica lekarska względem pacjentów i każda osoba traktowana jest z należytym szacunkiem oraz uwagą.

Psychiatra - Katowice

W Katowicach znajduje się specjalistyczna placówka Ceglana Cardio. To zespół gabinetów lekarskich skupiający uznanych, wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy dokładnie zdiagnozują dany problem, zastosują odpowiednie leczenie i umożliwią wyleczenie konkretnego schorzenia w sposób najmniej inwazyjny i bezpieczny dla Pacjenta.

Ceglana Cardio to również profesjonalna pomoc psychiatryczna. Wszystkie spotkania przeprowadzane w komfortowych warunkach, dogodnych, nieodległych terminach i z maksymalną uwagą oraz indywidualnym podejściem do każdego pacjenta. Gwarantuje to najwyższy poziom usług lekarskich i możliwie najszybsze rozwiązanie danego problemu.

Kiedy umówić się na wizytę u psychiatry?

Wskazaniem do skorzystania z wizyty u lekarza specjalności jest odczuwanie dyskomfortu związanego ze zdrowiem psychicznym. To przewlekłe problemy związane z apatią, brakiem chęci do życia, długotrwałym spadkiem nastroju, ale też sytuacje, w których pacjent odczuwa, że sobie po prostu nie radzi i wycofuje się z życia społecznego.

Psychiatra w zależności od rozpoznania przedstawionych problemów może zalecić spotkanie z psychologiem, udanie się do innych psychiatrów specjalizujących się w danym zaburzeniu lub zastosować takie działania jak np. psychoterapia i regularne spotkania z pacjentem. Lekarz tej specjalności, ale też psycholog to specjaliści, z których pomocy warto skorzystać. Nigdy nie jest to powód do wstydu ani sytuacja, która wyraża słabość, a odpowiedzialne i właściwe postępowanie.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychiatry?

Znalezienie lekarzy tej specjalności nie jest trudne. Jednak w przypadku psychoterapii i psychologów ważne jest, aby byli to lekarze i specjaliści, których wyróżnia duże doświadczenie.

W przypadku zaburzeń psychicznych kluczowe jest również, aby termin wizyty u specjalisty nie był zbyt odległy. W przypadku leczenia na NFZ niestety ciężko jest umówić się na wizytę z psychiatrą, która odbędzie się w ciągu kilku najbliższych dni, co może w niektórych przypadkach nawet uratować życie.

Gdzie zatem szybko przyjmie psychiatra? Katowice to miasto, gdzie pierwsza konsultacja psychiatryczna możliwa z lekarzem może odbyć się niedługo po zgłoszeniu takiej potrzeby. Takiego specjalistę można znaleźć przez Internet, gdzie psychiatrzy dostępni są również na telefon. Kontaktując się w ten sposób z lekarzem, można zadać kluczowe pytania związane z leczeniem, skonsultować się w kwestii zażywanych leków, ale też umówić na wizytę.

Pierwsza wizyta nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Ważne jest, aby pacjent był szczery i otwarcie mówił o problemach, z którymi boryka się na co dzień.

Jak przebiega wizyta psychiatryczna?

Zarówno wizyta związana z diagnozowaniem problemu, jak i terapia jest prowadzona w sposób bardzo komfortowy dla pacjenta. Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta to osoby, które nigdy nie wydają osądów, a uważnie przysłuchują się temu, co mówią pacjenci. Starają się określić przyczynę choroby i powód złego samopoczucia pacjenta.

W zależności od charakteru i rozległości problemu psychiatrzy mogą zdecydować o leczeniu na oddziale specjalistycznym, jak i zalecić zażywanie konkretnych leków. Często też stosowana jest psychoterapia, której ukończenie pozwala większości osób powrócić do pełni życia i rozwiązać problemy bez zaawansowanych środków.

Jak wygląda leczenie psychiatryczne?

Lekarz psychiatra w ramach prowadzonego leczenia może przepisać właściwe leki. Wówczas pacjent musi pojawiać się na regularnych wizytach kontrolnych, podczas których specjalista omawia i sprawdza efekty terapii.

Leczenie psychiatryczne może odbywać się również na oddziale szpitalnym. Taka forma stosowana jest w przypadku, gdy pacjenci wymagają stałej obserwacji i zaawansowanego leczenia. Wówczas też stosowane są specjalistyczne leki.

Z jakimi objawami udać się do psychiatry?

Lekarz psychiatra pomoże w wielu różnych dolegliwościach. Wskazaniem do udania się na wizytę są takie objawy, jak:

 • zaburzenia snu,
 • obniżenie nastroju,
 • zaburzenia lękowe,
 • epizody manii,
 • problemy z pamięcią i myśleniem,
 • wycofanie z życia społecznego,
 • zaburzenia psychotyczne.

Często osoby z zaburzeniami psychicznymi nie dostrzegają u siebie niepokojących objawów. Jednak jeżeli osoby z otoczenia sygnalizują, że nasze zachowanie uległo zmianie, warto skonsultować ten stan ze specjalistą.

Jakie choroby leczy psychiatra?

Lekarz psychiatra w każdym przypadku dobiera rodzaj leczenia oraz ewentualne leki do każdego pacjenta indywidualnie. Często podobne objawy miewają zaburzenia różnego rodzaju, dlatego bardzo ważne jest dokładne rozpoznanie dolegliwości. Psychiatria to dziedzina, która zajmuje się leczeniem takich chorób jak:

 • depresje różnego typu i o zróżnicowanym podłożu,
 • zaburzenia emocjonalne, psychiczne oraz osobowości,
 • nerwice,
 • schizofrenie,
 • schorzenia afektywne dwubiegunowe,
 • uzależnienia różnego typu,
 • psychozy oraz manie,
 • zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja i bulimia,
 • zespół stresu pourazowego,
 • myśli samobójcze oraz skłonności autodestrukcyjne.

Psychiatrzy zajmują się zarówno osobami dorosłymi, młodzieżą, jak i dziećmi.

crossmenu