Zapalenie mięśnia sercowego i powikłania z nim związane mogą być przyczyną nagłych śmierci wśród młodych dorosłych nawet w 20% przypadków. Żeby uniknąć wielu przypadków zgonów zarówno wśród młodych ludzi, jak i osób starszych, warto wiedzieć, jakie są objawy zapalenia mięśnia sercowego. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, wszystkiego, co warto wiedzieć na ten temat. Zapraszamy do lektury!
Zapalenie mięśnia sercowego jest toczącym się procesem zapalnym w środkowej warstwie mięśniowej serca. Najczęściej wywołane jest przebytymi chorobami układu oddechowego, na które zapada duża część ludzi. U większości Pacjentów zapalenie ustępuje samoistnie pod warunkiem, że nastąpi ograniczenie aktywności fizycznej, dłuższy odpoczynek oraz odstawienie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niekiedy jednak jest ono przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci.
Wyróżnić można przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego i ostre zapalenie mięśnia sercowego - inaczej piorunujące zapalenie mięśnia sercowego. Zapalenia przewlekłe często przebiegają bezobjawowo. Jeżeli jednak nastąpi ostry rozwój zapalenia mięśnia sercowego, może być konieczna hospitalizacja. Objawów uszkodzenia serca nie należy bagatelizować - w przypadku zaobserwowania ich u siebie trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Wśród podstawowych przyczyn zapalenia mięśnia sercowego można wymienić:
Przyczyną zapalenia mięśnia sercowego może być także choroba neurologiczna, metaboliczna czy też niedoborowa, wynikająca z nieprawidłowej diety lub zaburzonego wchłaniania składników pokarmowych. Choroby tkanki łącznej takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, a także choroby autoimmunologiczne często współwystępują z problemami kardiologicznymi.
Objawy wynikające z zapalenia mięśnia sercowego przeważnie poprzedzone są symptomami ze strony układu pokarmowego oraz układu oddechowego i występują u większości Pacjentów na kilka dni lub tygodni przed pojawieniem się sygnałów świadczących bezpośrednio o zapaleniu mięśnia sercowego. Wśród objawów, które mogą być związane z zapaleniem mięśnia sercowego, należy wymienić:
W przebiegu zapalenia mięśnia sercowego często współwystępuje również zapalenie osierdzia. Wszystkie przypadki nieregularnego bicia serca w spoczynku warto przedyskutować z lekarzem.
W diagnostyce zapalenia mięśnia sercowego należy wykonać badanie EKG. Upośledzenie kurczliwości mięśnia sercowego widoczne będzie też w rutynowo wykonywanych badaniach krwi jak CRP czy OB, jednak nie są one wystarczające do tego, by rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego. Dodatkowo często wykonuje się także badanie USG serca, rezonans magnetyczny serca czy RTG klatki piersiowej. Są to badania nieinwazyjne, które można wykonywać zarówno w czasie diagnostyki, jak również w celu kontrolowania postępów leczenia zapalenia mięśnia sercowego.
Stosunkowo rzadko wykonywanym ze względu na swoją inwazyjność badaniem jest biopsja mięśnia sercowego, która pozwala ocenić komórki mięśnia sercowego i ustalić przyczyny niewydolności serca. Biopsję mięśnia sercowego wykorzystuje się w przypadkach, w których zestaw objawów zapalenia mięśnia sercowego i inne badania nie pozwoliły postawić diagnozy, która umożliwiłaby leczenie zapalenia mięśnia sercowego.
W leczeniu zapalenia mięśnia sercowego stosuje się najczęściej:
Nie wolno podawać leków przeciwzapalnych takich jak ibuprofen. Zaleca się odpoczynek, rezygnację ze sportu i alkoholu. Jakiekolwiek leki należy stosować w porozumieniu z lekarzem. Jeżeli standardowe leczenie okaże się nieskuteczne, przystępuje się do leczenia szpitalnego. W zaawansowanej niewydolności serca czasami trzeba przeprowadzić przeszczep serca.
Niewydolność serca może być przyczyną niewydolności krążenia lub zmian zakrzepowo-zatorowych, a w konsekwencji zgonu. U większości wyleczonych Pacjentów zapalenie serca nie pozostawia żadnych powikłań. Czasami obserwuje się jednak obrzęk mięśnia sercowego, kardiomiopatię rozstrzeniową czy ograniczenie funkcji kurczenia w jednej lub dwóch komorach. Wówczas konieczne jest długotrwałe leczenie pod stałą kontrolą kardiologa.