Echo serca przezklatkowe

Echo serca to inaczej USG serca, UKG lub echokardiografia. Podczas przeprowadzania echa serca można ocenić ruch mięśnia sercowego oraz zastawek serca, zbadać przepływ krwi w rejonie komór serca i w obrębie przedsionków, określić proporcje jam serca czy położenie serca w klatce piersiowej. Badanie echo serca jest nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta. Wskazaniem do niego jest podejrzenie występowania wady serca oraz symptomy wskazujące na nieprawidłową budowę serca.  Wszystkie czynności związane z echem serca w ramach badania wykonuje kardiolog.

Na czym polega echo serca przezklatkowe?

Echo serca to badanie wykorzystujące ultradźwięki. W echokardiografii wykorzystuje się tzw. zjawisko echa, podczas którego dochodzi do odbicia fal ultradźwiękowych od poszczególnych tkanek. Ponieważ mają one różną strukturę i gęstość, fale dźwiękowe emitowane przez echokardiogram dają możliwość uzyskania charakterystycznego obrazu.

Dzięki USG serca możliwa jest ocena badanych struktur, ich budowy i funkcjonowania w czasie rzeczywistym. Podczas echa serca sprawdzana jest kurczliwość mięśnia sercowego, ocenia się wymiary struktur i jam serca, budowę i funkcję zastawek serca oraz dużych naczyń.

Echokardiografia umożliwia dostrzeżenie zmian, stanów chorobowych i odstępstw w zakresie niezbędnym do podjęcia właściwego leczenia czy wykonania odpowiedniego zabiegu. USG serca często stanowi uzupełnienie pozostałych wykonywanych przez kardiologa badań, takich jak np. EKG. Podczas badania echa serca z zastosowaniem Dopplera możliwa jest również ocena przepływu krwi w sercu oraz naczyniach połączonych z nim.

Echo serca - Katowice

Serce i układ krążenia to jedne z najważniejszych elementów naszego organizmu. Dlatego szybka reakcja na pojawiające się dolegliwości i kompleksowa diagnostyka są kluczowe dla rozpoczęcia skutecznego leczenia. W Katowicach znajduje się nowoczesny i specjalistyczny zespół gabinetów lekarskich Ceglana Cardio. Dzięki nieodległym i dostępnym terminom możliwe jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki oraz podjęcie leczenia na najwyższym poziomie. To gwarancja wykwalifikowanej, renomowanej i doświadczonej opieki medycznej.

Główne wskazania do badania

Wskazania do wykonania echa serca to przede wszystkim różnego rodzaju zaburzenia związane z układem krążenia i bólami występującymi w klatce piersiowej, ale nie tylko. Badając w ten sposób klatkę piersiową, możliwe jest sprawdzenie, czy serce jest zdolne do pompowania wystarczającej ilości krwi. Echokardiografia jest również jednym z elementów potwierdzenia diagnozy. Umożliwia wykrycie takich chorób jak np. zawał serca i inne dolegliwości występujące w obrębie układu krążenia.

Wskazaniem do przeprowadzenia echokardiografii są również takie dolegliwości, jak:

  • choroby osierdzia,
  • zatorowość płucna,
  • szmery w klatce piersiowej,
  • omdlenia,
  • duszności,
  • podejrzenie wad zastawek,
  • choroba wieńcowa,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • nadciśnienie tętnicze.

Wskazaniem do wykonania badania USG serca jest także przyjmowanie leków, które stwarzają ryzyko działań kardiotoksycznych, ocena budowy serca i okolicznych struktur przed różnymi operacjami, a także po nich i podczas leczenia metodami nieinwazyjnymi różnych przypadłości związanych z funkcjonowaniem serca.

Jak się przygotować do badania?

Przygotowanie pacjentów do wykonania echa serca zależy od rodzaju badania, jakie zalecił lekarz. W przypadku przezklatkowego USG serca nie wymaga w tej kwestii podejmowania żadnych szczególnych działań. Badanie takie wykonywane jest w warunkach ambulatoryjnych. Jest przeprowadzane w gabinecie specjalisty kardiologa.

Jak przebiega echo serca?

Przed wykonaniem echokardiografii wiele osób zastanawia się, jak wygląda badanie. Echo serca lekarz przeprowadza w pozycji leżącej na lewym boku. Prawa ręka powinna być ułożona wzdłuż ciała, natomiast lewą należy umieścić pod głową. Podczas całego działania wykorzystuje się charakterystyczną dla badań USG głowicę i żel ultrasonograficzny.

Samo badanie polega na zbadaniu pacjenta poprzez poruszanie głowicą urządzenia w okolicach serca. Umożliwia to uzyskanie charakterystycznego obrazu na ekranie monitora, który zostanie następnie szczegółowo opisany. Badanie wykonywane jest zazwyczaj w ciągu kilkunastu minut i nie wiążą się z nim żadne dolegliwości bólowe.

Jakie choroby można wykryć podczas echokardiografii?

Badanie echo serca pozwala wykryć różnego rodzaju wady i schorzenia mięśnia sercowego oraz choroby zastawek. Echokardiografia wykrywa takie choroby, jak:

  • niewydolność serca,
  • wrodzone choroby serca,
  • uszkodzenia wskutek przebytego zawału,
  • nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu zastawek,
  • zapalenie wsierdzia.

Echo serca jest badaniem, do którego wykonania nie jest potrzebne skierowanie. Można wykonać je na własne życzenie, ale te podczas wizyty u specjalisty z zakresu kardiologii.

Echo serca u dziecka

Echokardiografię można wykonać również u dziecka w przypadku podejrzenia wad wrodzonych lub różnego rodzaju chorób. Badanie to przebiega w sposób podobny jak w przypadku osób dorosłych. Jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Dzięki przeprowadzeniu diagnostyki kardiologicznej możliwe jest wczesne wykrycie różnego rodzaju schorzeń i podjęcie właściwego leczenia, dzięki któremu możliwy będzie szybszy i pełny powrót do zdrowia.

crossmenu